Zeman se nepoučil z minulosti a v otázce sankcí se chová ostudně, tvrdí polský europoslanec

06.10.2014 7:28

Polský europoslanec a místopředseda nejsilnější Evropské lidové strany Jacek Saryusz-Wolski míní, že Evropa udělala spoustu chyb, válku s Ruskem o Ukrajinu ale ještě údajně neprohrála. Aby k tomu nedošlo, musí přitvrdit sankce, které podle něj jako jediné fungují. A český prezident, který tvrdí opak, se prý chová ostudně.

Zeman se nepoučil z minulosti a v otázce sankcí se chová ostudně, tvrdí polský europoslanec
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Otrokovicích
reklama

Největší chybou Západu ve válce o Ukrajinu byla podle Saryusz-Wolskiho neschopnost dlouhou dobu pochopit skutečné záměry Ruska. „Chybou bylo, že jsme věřili, že naše vstřícná politika snahy o strategické partnerství s Moskvou dokáže Rusko civilizovat. A to v situaci, kdy nejméně posledních deset let Moskva zbrojila a připravovala se k vojenské agresi,“ uvedl v rozhovoru pro MF Dnes.

Odložení realizace zóny volného trhu mezi Evropskou unií a Ukrajinou o rok považuje polský europoslanec, jenž je podle MF Dnes brán v Bruselu za největší autoritu v otázkách Ukrajiny, za další velkou chybu. „Odložení zóny volného obchodu s Ukrajinou Moskvu povzbudilo. A Rusko bude dál užívat všechny možné způsoby tlaku na Ukrajinu, včetně dalšího obsazování území východní a jižní Ukrajiny, aby odvrátilo Kyjev od cesty do EU. Protože to je cílem Ruska,“ myslí si Saryusz-Wolski.

Západ na snahu Ruska navrátit Kyjev do své sféry vlivu může podle polského europoslance reagovat čtyřmi způsoby. První možnost - vojenská intervence - je  vyloučená. Zbývají tedy tři uskutečnitelné možnosti: podpora Ukrajiny všemi možnými způsoby, prodej zbraní Ukrajině a zavádění tvrdších sankcí proti Rusku, přičemž výsledky prý ukazují, že sankce jsou jediný nástroj, který v tuto chvíli funguje.

Český prezident Miloš Zeman, který na rhodské konferenci Dialog civilizací tvrdil opak, se prý chová ostudně. „To zaprvé. A zadruhé to ukazuje, že český prezident zapomněl na rok 1938 a 1968. Česko bylo v roce 1938 osamoceno proti Hitlerovi, Praha byla sama proti Moskvě v srpnu 1968. Jak je vidět, Praha si z toho nevzala historické ponaučení,“ konstatuje místopředseda Evropské lidové strany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…