Zeman se sejde se šéfem Senátu. Dojde na výhružný dopis Kuberovi?

12.05.2020 22:40

Prezident Miloš Zeman se příští týden v úterý setká s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Hovořit budou i o výhružném dopise čínského velvyslanectví zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS) kvůli cestě na Tchaj-wan.

Zeman se sejde se šéfem Senátu. Dojde na výhružný dopis Kuberovi?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil
reklama

Prezident podle svých slov záležitost kolem dopisu čínského velvyslanectví považuje za „nafouknutou bublina hodnou bulvárních novinářů, ale nehodnou politiků“.

Vystrčil však označil dopis za výhrůžný. Nedávno se v České televizi svěřil, že ho okolnosti kolem dopisu z čínské ambasády ke zvažované cestě bývalého šéfa horní komory Parlamentu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan velmi znervózňují.

Od doby, co byl Vystrčil zvolen do funkce předsedy Senátu, se situace a věc kolem dopisu čínského velvyslanectví k plánované cestě někdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wanu příliš nevyjasnila. „Bohužel, dopis, který jsem napsal panu prezidentovi, dopadl tak, že mi na něj nakonec odpověděl pan kancléř Vratislav Mynář,“ pokrčil v pořadu Interview na ČT24 Vystrčil rameny nad vývojem situace

Jedním dechem pak dodal, že se ze strany Mynáře v podstatě nedá ani hovořit o nějaké odpovědi. „Poté, co jsem panu prezidentovi sdělil, že to pro mě nebyla odpověď, jsem už žádnou další reakci nedostal,“ upřesnil.

„Není mi hlavně jasné, jak je možné, že v takovém úřadu jako je Kancelář prezidenta České republiky může existovat dopis nebo dokument, který má podací číslo, je orazítkován přijímacím razítkem, a když se zeptám na jeho osud, jak se dostal z podatelny k předsedovi Senátu, tak mi není nikdo ochoten dát odpověď,“ zarážel se Vystrčil.

Vysvětlení okolností vzniku dokumentu i předání svému zesnulému předchůdci požadoval předseda Senátu od Zemana již od poloviny března. „Tady není co vysvětlovat,“ reagoval v pondělí prezident.

Kuberova manželka i dcera se nechaly slyšet, že kvůli avizované cestě na Tchaj-wan byl Kubera před svou smrtí pod silným tlakem čínské ambasády a Pražského hradu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drtivá nálož zahraničnímu zpravodajství ČT: Co nám kdy ukázali z Číny nebo Ruska? A Trump a Johnson jako šílení blonďáci...

18:50 Drtivá nálož zahraničnímu zpravodajství ČT: Co nám kdy ukázali z Číny nebo Ruska? A Trump a Johnson jako šílení blonďáci...

Politolog Zdeněk Zbořil má za to, že téma koronaviru ustupuje do pozadí. Svědčí o tom prý chování če…