Zeman si na závěr návštěvy Karlovarského kraje rýpnul do Schwarzenberga

09.03.2016 17:35

Prezident Miloš Zeman v závěru své návštěvy Karlovarského kraje společně hejtmanem Martinem Havlem (ČSSD) vystoupil na tiskové konferenci, kde odpovídali na dotazy novinářů.

Zeman si na závěr návštěvy Karlovarského kraje rýpnul do Schwarzenberga
Foto: FTV Prima
Popisek: Prezident Zeman v Partii na Primě

„Pan prezident se kriticky zmínil, a proč to neříct, o stavu památek v Karlovarském kraji. Pan prezident tomu říká 'kladivo na hejtmany',“ řekl Havel s tím, že to částečně vnímá jako inspirativní kritiku, která nutí k zamyšlení o investicích do památek. „Samozřejmě nemůžeme dosáhnout toho, že bychom tady seděli za rok a říkali 'ano, všechno kvete'.“

Tématem Zemanovy návštěvy byla i výstavba silnice D6, o které Havel také promluvil s tím, že doufá, že pan prezident zatlačí na ministra dopravy Ťoka, aby práce šla rychleji.

Havel poté mluvil o čínských investicích do Karlovarského kraje a nutnosti přilákat více čínských turistů z nově vytvořené střední třídy, kteří by byli ochotni setrvat v kraji i déle než jen několik dní. Naznačil, že by se Číňané mohli také věnovat té západní medicíně.

Následně vyjádřil obdiv Zemanově schopnosti komunikovat s ministry, čímž je většinou Zeman stimuluje k vyšším výkonům. Zeman následně poděkoval za pozvání, za setkání s veřejností a prohlídku kraje. „A zajímavý byl i závěr této návštěvy, protože jsem se setkal v Chyších jednak s panem Váňou, žokejem, který dokázal překonávat překážky nejenom na překázkové dráze,“ řekl Zeman a poděkoval majiteli zámku, panu Lažanskému, za jeho péči o nemovitost.

Prezident poté mluvil o výstavbě dálnice D6 a zpochybnil svou schopnost komunikace s ministry, která podle něj tak kýžené výsledky nenese. „Mám takový dojem, že terén se stává stále hornatějším, projekty stále náročnějšími a že ten rekord D5 se nám nepodaří překonat.“

„Vy už, pane hejtmane, začínáte připomínat Prahu, ale pořád jste lepší, protože v Praze je koalice tak flexibilní, že už vlastně neexistuje,“ komentoval Zeman změny ve funkcích Karlovarského kraje.

Babiš chce dřívější volby. Zeman chápe ekonomické důvody

Babiš přišel s návrhem dřívějších voleb po sporech v koalici o omezení podnikání ministrů. Posunutí zdůvodňoval i tím, že nová vláda by mohla sama sestavit rozpočet na další rok. A ke komentáři právě tohoto návrhu vyzval hlavu státu jeden z přítomných novinářů.

„No já se s panem Babišem v blízké budoucnosti sejdu a na tento návrh se ho zeptám. Já ten ekonomický argument chápu, to znamená přípravu rozpočtu, na druhé straně je potřeba si uvědomit, že k tomu, aby se zkrátilo funkční období Poslanecké sněmovny, musí dát souhlas Sněmovna sama. Jsem ale přesvědčen, pane redaktore, že všichni současní poslanci jsou přesvědčeni, že budou znovu s drtivou převahou zvoleni,“ dodal Zeman s tím, že nelze vyloučit, že si Sněmovna předčasné volby nakonec sama neodhlasuje.

Následný dotaz směřoval k náčelníku vojenské kanceláře prezidenta Rostislavu Pilcovi, který neuspěl s rozkladem kvůli odebrání bezpečnostní prověrky. Ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil potvrdil původní rozhodnutí úřadu a rozklad zamítl.

„Jak jste si zajisté při své informovanosti, pane redaktore, povšiml, tak devítičlenná rozkladová komise naopak rozklad pana generála Pilce přijala a označila rozhodnutí NBÚ o neudělení prověrky za neodůvodněné,“ řekl Zeman ohledně neudělní prověrky generála Pilce.

Následně byl prezident požádán o komentář k dopravní nehodě autobusu, ve kterém jela skupina dětí na výlet na Pražský hrad. „Je mi to líto a přeji dětem brzké uzdravení,“ řekl Zeman a dodal: „Já jenom, pane redaktore, pevně doufám, že ke všem hříchům, které jsou Pražskému hradu příčítány, nebude připočteno i převrácení autobusu,“ řekl Zeman. „Nedávno jsem se dokonce setkal s výrokem pana Schwarzenberga, se kterým se sice nepřevrátil autobus, nicméně který projevoval příznaky člověka v převráceném autobusu, neboť prohlásil, že Pražský hrad je obšancován tak, že se tam nemohl dostat jako turista. Chtěl bych konstatovat, že tentýž den Pražský hrad navštívilo 18 000 turistů, s výjimkou pana Schwarzenberga.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

23:33 Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

„Je zjevné, že pan premiér bude brzo potřebovat soudce,“ pronesl poslanec a zpravodaj k závěrům vyše…