Zeman udělí zesnulému Kuberovi nejvyšší státní vyznamenání

27.01.2020 15:47

Prezident Miloš Zeman udělí zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva. Dnešní informaci serveru Blesk.cz ČTK potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Zeman udělí zesnulému Kuberovi nejvyšší státní vyznamenání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Kubera
reklama

Řád prezident Kuberovi udělí na podzim při oslavě státního svátku 28. října.

Kubera zemřel náhle 20. ledna ve věku 72 let. Vláda dnes vyhlásila k jeho připomenutí na pondělí 3. února den státního smutku. Vlajky tak budou na úřadech staženy na půl žerdi, prapory doprovodí černé prapory. Ve stejný den dopoledne se bude moci veřejnost v Krušnohorském divadle v Teplicích s bývalým primátorem rozloučit, odpoledne se bude konat pietní shromáždění v pražském Rudolfinu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Kubera patřil mezi nejvýraznější politiky ODS. Téměř čtvrtstoletí stál v čele Teplic, dvě desetiletí byl senátorem. Ve vedení horní komory působil od roku 2016 nejprve jako místopředseda, od konce roku 2018 jako předseda.

Řád bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především na slavnostním večeru 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Superligový novinář Kroupa, hlídač pravdy ze správného hnízda. Budete koukat, čemu všemu se dnes v Česku říká „žurnalistika“

7:44 Superligový novinář Kroupa, hlídač pravdy ze správného hnízda. Budete koukat, čemu všemu se dnes v Česku říká „žurnalistika“

TÝDEN V MÉDIÍCH Už ani spříznění novináři nejsou ochotni věřit tomu, čím ve svých reportážích krmí v…