Zeman udivil Němce: Dal si "cígo" a názorně předvedl, co dělat s penězi

09.07.2013 15:41

Redaktory německého deníku Handelsblatt udivil český prezident Miloš Zeman během rozhovoru hned několikrát. Nejprve tím, že během půlhodinového interview vykouřil tři cigarety a ještě sarkasticky poznamenal, že Německo není pro kuřáky dobrou zemí, posléze pak svými neortodoxními názory na evropskou ekonomiku.

Zeman udivil Němce: Dal si "cígo" a názorně předvedl, co dělat s penězi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Podle Zemana je klíčové, aby vybrané peníze šly do investic, nikoliv do spotřeby, která ničemu nepomáhá. „Když sním dva hamburgery místo jednoho, vzroste sice hospodářský výkon, ale výkonnější díky tomu nebudu, spíše naopak,“ uvedl pro příklad. Podle Zemana leží klíč pro překonání krize v investicích, nikoliv v konzumu. Ten vytvoří maximálně pár míst v supermarketech, ale žádnou trvalou prosperitu.

Překlad celého rozhovoru ZDE

Proto by prezident navrhoval, aby ekonomičtí teoretici zúžili definici hrubého domácího produktu. „Měly by do něj spadat pouze investice, nic jiného,“ prohlásil.

Podpora investic by podle Zemana měla mít i takovou podobu, že by bylo zákonem stanovené, jakou minimální část HDP musí tvořit. „Mnozí politici, jestli ne dokonce všichni, snižují před volbami tiše a vskrytu investice a používají peníze na volební dárky,“ vysvětloval Zeman.

Evropou otřásají debaty o další podobě pomoci jihoevropským bankám a střadatelům, a ozývají se i nápady na zvýhodněné úvěry pro jihoevropské podnikatele. S tím však Zeman nesouhlasí. „Pokud se půjčky rozdávají bez přiměřených úroků, běžných na trhu, nejsou ničím jiným než dárky,“ obává se prezident.

Problémy jihoevropských bank podle něj vyplývají do značné míry z toho, že si nabraly více než čtvrtinu rizikových úvěrů. Jako hlavní problém jihoevropských ekonomik pak český prezident vidí fakt, že životní úroveň zde rostla rychleji, než produktivita práce, a nyní se obě hodnoty musí srovnat.

Při rozhovoru došlo i na českou politickou realitu, kterou prezident německým čtenářům přiblížil slovy: „Přechodnou vládu máme již potřetí od roku 1997. Pověřil jsem bývalého ministra financí Jiřího Rusnoka, aby dal dohromady vládu expertů. Je tím pravým, protože hlavním úkolem vlády bude sestavit nový rozpočet,“ uvedl Zeman. Podle něj by důsledkem jmenování Rusnokovy vlády měly být buď předčasné volby, nebo další vyjednávání.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolik let důchodu vám zbyde? Rouček začal počítat. A popsal, co zažil na demonstraci před Strakovkou

20:32 Kolik let důchodu vám zbyde? Rouček začal počítat. A popsal, co zažil na demonstraci před Strakovkou

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Jako nová forma nevolnictví!“ „Šel jsem tam z jednoho jediného důvodu. Abych p…