Zeman uzavře návštěvu Rakouska jednáním o příhraniční spolupráci

04.04.2019 7:28

Prezident Miloš Zeman dnes ukončí třídenní oficiální návštěvu Rakouska. Setká se mimo jiné s rakouským ministrem dopravy Norbertem Hoferem a s hejtmany českých a rakouských příhraničních regionů. Jedním z hlavních zájmů obou zemí ve vzájemných vztazích je zlepšení dopravního propojení a posilování dopravní infrastruktury v příhraničí. Zemana proto doprovází i ministr dopravy Dan Ťok.

Zeman uzavře návštěvu Rakouska jednáním o příhraniční spolupráci
Foto: reprofoto: vysílání ČT24
Popisek: Prezident Miloš Zeman ve vysílání ČT24.
reklama

Zeman a Ťok dnes budou hovořit s rakouským ministrem Hoferem. Ťok před tímto jednáním ČTK řekl, že hlavní dopravní projekty mezi oběma zeměmi jsou dálniční spojení. Podle ministra se „docela daří“ výstavba jihočeské dálnice D3. „Trochu problém máme na dálnici mezi Brnem a Vídní. Tento úsek dlouho blokovali aktivisté, kteří jsou proti této stavbě,“ připomněl Ťok.

Zeman se dnes hodlá zasadit o uskutečnění projektu propojení Dunaje a Odry. „Požádám pana ministra dopravy (Hofera), aby byl vstřícnější vůči tomuto projektu, než byli jeho předchůdci,“ avizoval Zeman už na úterním setkání s krajany na české ambasádě ve Vídni.

Na závěr své návštěvy prezident zavítá k fragmentu kanálu, který byl ve 40. letech minulého století původně zamýšlen jako součást plánovaného propojení Dunaje a Odry.

S Hoferem se Zeman setkal už během kampaně před rakouskými prezidentskými volbami v roce 2016, v nichž politik Svobodné strany Rakouska (FPÖ) kandidoval. Nakonec zvítězil nynější rakouský prezident, bývalý šéf rakouských Zelených Alexander Van der Bellen, který Zemana přijal už ve středu.

Dnes se chce český prezident soukromě setkat také s rakouským sociálnědemokratickým (SPÖ) exkancléřem Franzem Vranitzkým a bude hovořit s hejtmany českých a rakouských příhraničních regionů a s vídeňským starostou Michaelem Ludwigem.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…