Zeman v ruské TV plísnil Ukrajinu a přikývl, že už světu nevládnou jen Američané. Máme překlad jeho vystoupení

17.11.2014 15:50 | Zprávy

Ruská státní televize Pervyj kanal přinesla v neděli 16. listopadu 2014 rozhovor s prezidentem České republiky Milošem Zemanem, který se věnoval jeho postoji k protiruským sankcím a ukrajinské krizi. V úvodu televize představila Miloše Zemana jako bývalého disidenta a bojovníka za lidská práva a dále konstatovala existující nesoulad uvnitř EU ohledně dosavadních sankcí a dalších sankcí proti Rusku i ve vztahu k samotné ukrajinské krizi. Česko jmenovala mezi dalšími zeměmi, které další zesílení sankcí nepodporují vedle Maďarska, Slovenska, Řecka a Kypru, zatímco Německo, Británie a Polsko jsou pro další sankce. Připomenula, že český prezident už řekl, že jakékoliv sankce jsou překážkou dialogu a s nimi přichází mlčení.

Zeman v ruské TV plísnil Ukrajinu a přikývl, že už světu nevládnou jen Američané. Máme překlad jeho vystoupení
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Opavě

ParlamentníListy.cz přináší celé znění rozhovoru, který proběhl v ruském jazyce, v českém překladu.

Pane Zemane, jak dlouho budou podle vašeho názoru pokračovat sankce EU vůči Rusku? Vždyť do určitého stupně obě strany, EU i Rusko, tyto sankce už pocítily?

Podle mého názoru je zásadní pochopit, že na Ukrajině je občanská válka. Musíme se věnovat ne nějakým přáním o podpoře, včetně ekonomické podpory Ukrajině, protože ekonomická pomoc v podmínkách občanské války je nesmyslná. No, a první krok, to je dosažení dohody mezi Ukrajinci a Ukrajinci. A potom jako druhý krok je dohoda o plynu, dohoda o záchraně Ukrajiny před bankrotem, protože tento risk tu reálně je, v podmínkách občanské války je jakákoliv ekonomická pomoc ztrátou peněz.

Zakouší Česká republika protiruské sankce a jejich důsledky?

Víte, existuje taková terminologie win-win strategy. A už jsem několikrát řekl, že také existuje jejich protiklad loss-loss strategy. V tomto případě představují sankce loss-loss strategy, strategii, ve které ztrácí všichni a nikdo z toho nemá žádné výhody.

Česko zaujímá k ukrajinské krizi a k sankcím v poslední době vlastní stanovisko. Pociťujete ve vztahu k tomu nátlak z Washingtonu?

Není to jenom Česko, ale také Slovensko, Maďarsko a zdá se i Rakousko. Například slovenský premiér Robert Fico vyjadřuje svoji nedůvěru k sankcím ještě hlasitěji než Česko. Některé další evropské státy jsou také v rozpacích. Také ony říkají, že nejdůležitější je boj proti islámskému terorismu a že je nutné najít nějaké strategické partnerství mezi Ruskem, Čínou, EU a USA pro boj s touto reálnou a dlouhodobou hrozbou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vss

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

18:35 „Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

Podle ČEPS, správce české přenosové soustavy, byl výpadek způsoben pádem fázového vodiče vedení V411…