Zeman v úterý navštíví poslance. Řekne jim své výhrady ke služebnímu zákonu

27.08.2014 20:31

Prezident Miloš Zeman navštíví v úterý 2. září sněmovnu, aby seznámil poslance se svými výhradami k novele služebního zákona. Předloha byla hlavním tématem středečního Zemanova jednání s předsedy parlamentních komor Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem (oba ČSSD), řekl novinářům Hamáček. Prezident kritizuje hlavně funkce politických náměstků.

Zeman v úterý navštíví poslance. Řekne jim své výhrady ke služebnímu zákonu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman

V úterý budou poslanci projednávat novelu služebního zákona ve druhém čtení, kdy je možné podávat pozměňovací návrhy. Miloš Zeman podle šéfa sněmovny Jana Hamáčka vystoupí hned v úvodu schůze. „Můj dojem je, že jeho názor vůči politickým náměstkům je velmi silný," uvedl Hamáček.

Političtí náměstci by měli působit v podstatě jako poradci ministrů a mohli by je například zastupovat na jednáních sněmovních a senátních výborů. Prezident ale říká, že na ministerstvech nebudou mít co na práci a budou pouze pobírat plat.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je přesvědčen, že ani případné prezidentovo veto nezabrání tomu, aby byla novela účinná od ledna. Její poslední verze je kompromisem, na němž se dohodla vládní koalice s TOP 09 a s ODS.

Sněmovna by mohla předlohu schválit 10. září. Předseda Senátu Milan Štěch se ve středu velmi opatrně vyjadřoval k tomu, jak by se k normě mohla následně postavit horní komora. Soudí, že nynější návrh je proti původnímu znění jistým ústupem od širšího odpolitizování státní správy. Štěch ale zároveň upozornil na závazek přijmout zákon s ohledem na čerpání evropských fondů. „Budeme se rozhodovat podle toho, co nám Poslanecká sněmovna postoupí," dodal.

Milan Štěch

  • "Slušně, ale důrazně."
  • místopředseda Senátu

Aktéři schůzky hovořili také například o senátním návrhu zákona o šumavském národním parku. Výtky k němu mají prezident i vláda, avšak z odlišných pozic. Štěch proto soudí, že senátní norma, jež nyní leží ve sněmovně, by mohla být kompromisem. Debata se vedla rovněž o nadcházejícím summitu NATO ve Walesu a o situaci na Ukrajině včetně dopadů unijních sankcí vůči Rusku na českou ekonomiku. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ho volíte? Chvilkaři se odebrali stěžovat na nádraží, tam agitovali mezi cestujícími

20:36 Proč ho volíte? Chvilkaři se odebrali stěžovat na nádraží, tam agitovali mezi cestujícími

Spolek Milion chvilek pro demokracii v úterý půlhodinovým programem na Václavském náměstí a následný…