Zeman v úterý navštíví poslance. Řekne jim své výhrady ke služebnímu zákonu

27. 8. 2014 20:31

Prezident Miloš Zeman navštíví v úterý 2. září sněmovnu, aby seznámil poslance se svými výhradami k novele služebního zákona. Předloha byla hlavním tématem středečního Zemanova jednání s předsedy parlamentních komor Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem (oba ČSSD), řekl novinářům Hamáček. Prezident kritizuje hlavně funkce politických náměstků.

Zeman v úterý navštíví poslance. Řekne jim své výhrady ke služebnímu zákonu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman
reklama

V úterý budou poslanci projednávat novelu služebního zákona ve druhém čtení, kdy je možné podávat pozměňovací návrhy. Miloš Zeman podle šéfa sněmovny Jana Hamáčka vystoupí hned v úvodu schůze. „Můj dojem je, že jeho názor vůči politickým náměstkům je velmi silný," uvedl Hamáček.

Političtí náměstci by měli působit v podstatě jako poradci ministrů a mohli by je například zastupovat na jednáních sněmovních a senátních výborů. Prezident ale říká, že na ministerstvech nebudou mít co na práci a budou pouze pobírat plat.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je přesvědčen, že ani případné prezidentovo veto nezabrání tomu, aby byla novela účinná od ledna. Její poslední verze je kompromisem, na němž se dohodla vládní koalice s TOP 09 a s ODS.

Sněmovna by mohla předlohu schválit 10. září. Předseda Senátu Milan Štěch se ve středu velmi opatrně vyjadřoval k tomu, jak by se k normě mohla následně postavit horní komora. Soudí, že nynější návrh je proti původnímu znění jistým ústupem od širšího odpolitizování státní správy. Štěch ale zároveň upozornil na závazek přijmout zákon s ohledem na čerpání evropských fondů. „Budeme se rozhodovat podle toho, co nám Poslanecká sněmovna postoupí," dodal.

Aktéři schůzky hovořili také například o senátním návrhu zákona o šumavském národním parku. Výtky k němu mají prezident i vláda, avšak z odlišných pozic. Štěch proto soudí, že senátní norma, jež nyní leží ve sněmovně, by mohla být kompromisem. Debata se vedla rovněž o nadcházejícím summitu NATO ve Walesu a o situaci na Ukrajině včetně dopadů unijních sankcí vůči Rusku na českou ekonomiku. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…