Zeman ve Slovinsku nabízel rady, jak privatizovat banky

3. 4. 2014 18:25

Po dvoudenní státní návštěvě Srbska se Miloš Zeman s manželkou a podnikatelskou delegací vydal na návštěvu Slovinska. V Lublani se setkal se zdejším prezidentem Borutem Pahorem, kterého pozval na návštěvu Prahy. Zeman si pochvaloval, že po dlouhé době v Česku souzní prezident s vládou v otázce přijetí eura.

Zeman ve Slovinsku nabízel rady, jak privatizovat banky
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman se svým slovinským protějškem Borutem Pahorem.

Miloš Zeman se v Lublani na tiskové konferenci po jednání se svým protějškem vyslovil pro rozšíření Visegrádské čtyřky o Rakousko a Slovinsko. Skupina by se mohla nazývat V4 plus. Taková forma by podle prezidenta Zemana umožnila intenzifikovat středoevropskou spolupráci. „Máme společné dějiny a máme tak společnou kulturu, že jsem panu prezidentovi rozuměl i bez tlumočníka,“ podotkl k tomu Zeman. Podle jeho slov nám ale chybí rozvíjení obchodní výměny a výměny kapitálu.

V souvislosti s možným rozšířením Visegrádské skupiny zmínil prezident Zeman loňský příklad, kdy se jednání ve Visle na jihu Polska zúčastnil i ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. „Nechci strašit pana prezidenta Pahora, že by ho stihl stejný osud, to určitě nehrozí,“ poznamenal ironicky Miloš Zeman s širokým úsměvem na tváři.

Zeman poradí s privatizací bank

Prezident s delegací se slovinskou stranou debatoval také o privatizaci bank, která v České republice proběhla před více než deseti lety. Nyní se totiž k privatizaci bank chystá právě Slovinsko. „Z této privatizace sdělíme jak pozitivní, tak negativní zkušenosti,“ sdělil novinářům český prezident.

Fotogalerie: - Zeman v Srbsku

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska

V otázce české privatizace bank jde o věc, kde může Miloš Zeman slovinským kolegům víc než zasvěceně poradit. Byla to právě jeho vláda, která privatizaci bankovního sektoru v Česku zrealizovala.

Zeman v Lublani také potvrdil, že pozval svého slovinského kolegu Boruta Pahora na státní návštěvu do České republiky.

Slovinci platí eurem už 7 let

„Kromě řady užitečných jednání se těším, že se opět zajedu podívat do jednoho z nejkrásnějších míst na světě, a to je Piran,“ zmínil Zeman jeden z bodů svého pátečního programu.

Oba prezidenti spolu probírali i možnosti ekonomické spolupráce našich zemí. Řeč byla také o budoucím přijetí eura v České republice. Slovinci společnou evropskou měnu používají už od roku 2007.

„Když nepočítám přechodnou vládu Jiřího Rusnoka, tak nová česká vláda je první vládou, která se jasně vyjádřila o vstupu do eurozóny. Je to tedy poprvé, kdy prezident souzní v této otázce s vládou," uvedl Zeman.

První, kteří opustili Jugoslávii

Český prezident s manželkou do Lublaně přiletěl ve čtvrtek dopoledne z Bělehradu, kde ukončil státní návštěvu Srbska. Slovinci se od bývalé Jugoslávie odtrhli jako první z národů v roce 1991 za výrazné podpory některých západních států v čele s Německem. Do Evropské unie vstoupilo Slovinsko současně s Českou republikou v květnu 2004, o tři roky později už ale Slovinci na rozdíl od nás byli členy eurozóny.

Během čtvrtka prezident Zeman zavítal do slovinského parlamentu, setkal se s premiérkou Alenkou Bratušek a později se zúčastní jednání česko-slovinského podnikatelského semináře. V pátek česká hlava státu zamíří do známého přímořského města Piran a před odletem do Prahy se pokloní památce architekta Josipa Plečnika, který se podepsal pod řadou výrazných staveb v České republice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

14:27 Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

K Janě Bobošíkové do pořadu JB Talk v internetové televizi XTV zavítala tentokrát ekonomka Hana Lipo…