Zeman ve Slovinsku nabízel rady, jak privatizovat banky

03.04.2014 18:25

Po dvoudenní státní návštěvě Srbska se Miloš Zeman s manželkou a podnikatelskou delegací vydal na návštěvu Slovinska. V Lublani se setkal se zdejším prezidentem Borutem Pahorem, kterého pozval na návštěvu Prahy. Zeman si pochvaloval, že po dlouhé době v Česku souzní prezident s vládou v otázce přijetí eura.

Zeman ve Slovinsku nabízel rady, jak privatizovat banky
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman se svým slovinským protějškem Borutem Pahorem.

Miloš Zeman se v Lublani na tiskové konferenci po jednání se svým protějškem vyslovil pro rozšíření Visegrádské čtyřky o Rakousko a Slovinsko. Skupina by se mohla nazývat V4 plus. Taková forma by podle prezidenta Zemana umožnila intenzifikovat středoevropskou spolupráci. „Máme společné dějiny a máme tak společnou kulturu, že jsem panu prezidentovi rozuměl i bez tlumočníka,“ podotkl k tomu Zeman. Podle jeho slov nám ale chybí rozvíjení obchodní výměny a výměny kapitálu.

V souvislosti s možným rozšířením Visegrádské skupiny zmínil prezident Zeman loňský příklad, kdy se jednání ve Visle na jihu Polska zúčastnil i ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. „Nechci strašit pana prezidenta Pahora, že by ho stihl stejný osud, to určitě nehrozí,“ poznamenal ironicky Miloš Zeman s širokým úsměvem na tváři.

Zeman poradí s privatizací bank

Prezident s delegací se slovinskou stranou debatoval také o privatizaci bank, která v České republice proběhla před více než deseti lety. Nyní se totiž k privatizaci bank chystá právě Slovinsko. „Z této privatizace sdělíme jak pozitivní, tak negativní zkušenosti,“ sdělil novinářům český prezident.

V otázce české privatizace bank jde o věc, kde může Miloš Zeman slovinským kolegům víc než zasvěceně poradit. Byla to právě jeho vláda, která privatizaci bankovního sektoru v Česku zrealizovala.

Zeman v Lublani také potvrdil, že pozval svého slovinského kolegu Boruta Pahora na státní návštěvu do České republiky.

Slovinci platí eurem už 7 let

„Kromě řady užitečných jednání se těším, že se opět zajedu podívat do jednoho z nejkrásnějších míst na světě, a to je Piran,“ zmínil Zeman jeden z bodů svého pátečního programu.

Oba prezidenti spolu probírali i možnosti ekonomické spolupráce našich zemí. Řeč byla také o budoucím přijetí eura v České republice. Slovinci společnou evropskou měnu používají už od roku 2007.

„Když nepočítám přechodnou vládu Jiřího Rusnoka, tak nová česká vláda je první vládou, která se jasně vyjádřila o vstupu do eurozóny. Je to tedy poprvé, kdy prezident souzní v této otázce s vládou," uvedl Zeman.

První, kteří opustili Jugoslávii

Český prezident s manželkou do Lublaně přiletěl ve čtvrtek dopoledne z Bělehradu, kde ukončil státní návštěvu Srbska. Slovinci se od bývalé Jugoslávie odtrhli jako první z národů v roce 1991 za výrazné podpory některých západních států v čele s Německem. Do Evropské unie vstoupilo Slovinsko současně s Českou republikou v květnu 2004, o tři roky později už ale Slovinci na rozdíl od nás byli členy eurozóny.

Během čtvrtka prezident Zeman zavítal do slovinského parlamentu, setkal se s premiérkou Alenkou Bratušek a později se zúčastní jednání česko-slovinského podnikatelského semináře. V pátek česká hlava státu zamíří do známého přímořského města Piran a před odletem do Prahy se pokloní památce architekta Josipa Plečnika, který se podepsal pod řadou výrazných staveb v České republice.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…