Zeman vykládá nesmysly. Právo šaría tu nikdo prosazovat nebude, ujišťoval v Partii Dienstbier. Zapomínáme prý, že uprchlíci jsou lidské bytosti

01.11.2015 12:04

Ministr pro lidská práva a šéf Legislativní rady Vlády Jiří Dienstbier (ČSSD) se v nedělní Partii FTV Prima setkal s místopředsedou ODS Petrem Kupkou. Z úst Dienstbiera zaznělo, že prezident Zeman šíří o uprchlících nesmysly a zvyšuje napětí ve společnosti. Kupka naproti tomu tvrdil, že EU ani Česko nedělají dost ke zvládnutí uprchlické krize. Nebyla však řeč jen o uprchlících. Došlo také na rostoucí počet ghett v Česku a zneužívání sociálních dávek.

Zeman vykládá nesmysly. Právo šaría tu nikdo prosazovat nebude, ujišťoval v Partii Dienstbier. Zapomínáme prý, že uprchlíci jsou lidské bytosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

V úvodu pořadu se hosté pozastavovali u udělování státních vyznamenání. Dienstbier poznamenal, že záleží jen na prezidentovi, koho vyznamená, ale on sám by některá jména vynechal. Kupka byl mnohem přísnější. „Jsme svědky privatizace státních vyznamenání,“ udeřil místopředseda ODS s tím, že se na této privatizaci podílí i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který dekrety o udělení vyznamenání spolupodepsal.

Dienstbier Sobotku omlouval. Osobně mu prý mnohem víc vadí, jak prezident přiživuje strach z uprchlíků. To je mnohem horší. „Neděje se nic tak závažného, abychom propadali hysterii,“ podotkl ministr. S nelibostí sleduje radikalizaci české společnosti, byť si je vědom toho, že se uprchlická krize může ještě zhoršit a musíme se na to připravit. „A to na celoevropské úrovni,“ zdůraznil s tím, že sami tuto krizi nevyřešíme. Za zcestné považuje úvahy o tom, že u nás budou uprchlíci prosazovat právo šaría, před čímž varuje i prezident Zeman. „To je samozřejmě nesmysl,“ zdůraznil ministr pro lidská práva. Ví to i proto, že navštívil uprchlíky v zařízení v Bělé a z oné návštěvy neměl právě nejlepší pocit. Nezdálo se mu totiž, že by se k nim Česko chovalo obstojně. „Je třeba si uvědomit, že to jsou lidské bytosti,“ shrnul svůj pohled.  

Kupka se v této věci postavil proti členovi vlády. Obavy lidí považuje za oprávněné a vláda je musí vzít v potaz. ODS má prý k dispozici tisíce ohlasů občanů, kteří se k uprchlické krizi vyjádřili v anketě. „To byly obavy, které se týkaly toho, jak se vládě podaří začlenit uprchlíky do naší společnosti,“ podotkl.

Ve vysílání zazněl ovšem také názor pracovníků zařízení v Bělé, kteří kritikům v čele s ombudsmankou Šabatovou vzkázali, že je všechno trochu jinak. Děti mají v Bělé školu, školku i prostor k aktivnímu využití volného času. Lidé pracující v záchytném zařízení pak navíc musejí ve svých rodinách vysvětlovat, že se opravdu k uprchlíkům nechovají zle. Kupka pracovníky zařízení pro uprchlíky podpořil. „Myslím, že ti lidé dělají, co mohou,“ řekl. Je proto škoda, že státní instituce napadá občany, kteří odvádějí maximum možné práce.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Podle Dienstbiera bude pravda někde mezi těmito dvěma stanovisky. Má však osobní zkušenost s tím, že byla uprchlíkům odpírána právní pomoc, což se mu rozhodně nelíbí. Z hlediska práva bychom si prý měli položit otázku, zda vůbec smíme lidi zadržovat v uprchlických zařízeních, když se nedaří uprchlíky vrátit do sousedních zemí. Po uplynutí lhůty je pustíme před bránu a oni stejně jdou do Německa, tak proč jsme je vlastně zadržovali, ptal se ministr.

„Česká republika vydává zhruba tři čtvrtě miliardy na pomoc ve světě a teď se tato pomoc přesouvá v zásadě na řešení uprchlické krize,“ zaznělo také od ministra. Toto počínání je podle ministra mnohem účelnější než zavírání lidí za ploty v Česku. Současně ale EU musí konečně nastavit a dodržovat pravidla návratové politiky.

Ghetta v Česku dál rostou

Vláda se kromě uprchlické krize musí vypořádat také s nárůstem počtu ghett v Česku. Ke zvládnutí této situace byla vydána tzv. kuchařka, podle které se mohou řídit starostové dotčených obcí. Mohou se navíc obrátit na Agenturu pro sociální začleňování, která poskytne pomocnou ruku. Podle Dienstbiera k vyřešení situace pomáhá i zvyšování minimální mzdy, protože lidé uvidí, že je lepší pracovat a nežít jen ze sociálních dávek.

Podle Kupky jsou dosavadní kroky vlády nedostačující. Starostové malých obcí nedostávají od státu dost peněz na to, aby mohli situaci řešit. Výjimku prý představuje např. obec Obrnice v čele se starostkou za ODS Drahomírou Miklošovou, kde se daří začleňovat nepřizpůsobivé spoluobčany, především Romy.

Pokud jde o zvyšování minimální mzdy, podle místopředsedy ODS to povede spíše k tomu, že řada podnikatelů bude nucena propouštět. „Stát bude muset zajistit především to, aby se sociální dávky nezneužívaly. Pokud např. rodina dostane prostředky na pořízení školních pomůcek, pak k tomu mají být skutečně využity,“ zdůrazňoval občanský demokrat s tím, že podobné dávky jsou sice čerpány, ale řada dětí i dnes chodí do školy bez patřičných pomůcek.

Dienstbier kabinet hájil. Poukazoval na to, že vláda připravuje systém sociálního bydlení, který do budoucna velmi oslabí roli nechvalně proslulých ubytoven pro sociálně slabé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je zle: Matteo Salvini řekl jasné slovo o Rusku

10:15 A je zle: Matteo Salvini řekl jasné slovo o Rusku

Poněkud ve stínu setkání Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem proběhla návštěva italského ministra vn…