Zeman zaútočil na generála Randáka a ty ostatní

24.06.2013 11:08

Velký rozhovor prezidenta Miloše Zemana pro magazín Týden přinesl vedle lékařskými měřeními podložených ujištění, že prezident je naprosto zdráv a ve skvělé kondici, též několik peprných glos k současné situaci. Hlava státu například pochválila policii za akci proti nejvyšším politickým špičkám a znovu zaútočila na zpravodajské služby.

Zeman zaútočil na generála Randáka a ty ostatní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Je tu horko, potím se. Jen aby někteří novináři nespekulovali o něčem jiném, zavtipkoval prezident.
reklama

„Tuto vládu bych pochválil, že uvolnila ruce státním zástupcům, policistům a v blízké budoucnosti i soudcům,“ ocenil prezident. Je to prý chvályhodné i přesto, že toto probuzení orgánů činných v trestním řízení dopadlo nejvíce na samotnou vládu, když si policisté přišli pro pravou ruku premiéra.

„Další věc, za kterou bych ji chtěl pochválit - ale za to bych chválil téměř každou duševně příčetnou vládu - by byla její aktivita v době povodní,“ zmiňuje hlava státu. Ale tím podle něj komplimenty skončily.

Jako hlavní výtku Nečasovu kabinetu zmínil církevní restituce. Dále pak zpackanou důchodovou reformu, zejména druhý pilíř. „Naštěstí naši občané jsou inteligentnější než vláda, což zase není tak velké umění v této relaci,“ poznamenal prezident, když připomněl fakt, že se do druhého pilíře přihlásilo nikoliv očekávaných půl milionu lidí, ale sotva desetina.

„Já ale vyznávám jeden princip - do mrtvol se nekope,“ uzavřel prezident debatu o Nečasově vládě v demisi. Když byl následně tázán, zda velká policejní razie byla zvůlí, nebo kvalitní policejní prací, přiklonil se k druhé variantě. „To znamená, teď to schválně přeženu, že šlo o poněkud opoždění akce Čisté ruce number two,“ zavtipkoval prezident s připomínkou velkého protikorupčního plánu jeho vlády z konce devadesátých let.

Podle prezidenta je třeba odlišit skutkovou podstatu od nevyhnutelné „teatrálnosti“ každé policejní akce. „Vezměte si situaci u Davida Ratha. A přitom nikdo nepochybuje o tom, že těch sedm milionů v krabici od vína opravdu měl,“ myslí si Zeman.

Na dotaz, jak moc mohly být zneužívány zpravodajské služby, když podle nejnovějších odhalení šéfka premiérova sekretariátu nechala Vojenským zpravodajstvím sledovat jeho manželku, odpověděl Zeman příkře. „Naše zpravodajské služby jsou především naprosto neschopné,“ pravil Zeman. A proto podle něj nemůže být pravda to, co říká bývalý elitní zpravodajec Karel Randák, že tajné zprávy jsou zneužívány v politickém boji.

„Podle mého názoru jeden z nejméně schopných lidí je právě pan bývalý generál Randák,“ poznamenal s tím, že neschopní zpravodajci, kteří nic nezjistí, jsou každé vládě k ničemu. Sám má prý zkušenost z doby, kdy řídil vládu, že zprávy Bezpečnostní informační služby nestály za nic.       

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…