Zeman zcela vážně pohovořil o „mírném tělesném trestu“ pro Bohuslava Sobotku

11.05.2017 13:28

„Nepokládám za dobré, aby se jakýkoliv prezident uzavíral mezi zdi Pražského hradu a žil v jakési izolaci, která jej odtrhuje od normálních občanů,“ řekl prezident Miloš Zeman úvodem svého setkání s občany v Doksech. Tam zakončuje svou návštěvu Libereckého kraje.

Zeman zcela vážně pohovořil o „mírném tělesném trestu“ pro Bohuslava Sobotku
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.
reklama

„Číňané začali ve větším množstvím jezdit do České republiky. Naším cílem je přitáhnout tyto a další turisty,“ zmínil pak Zeman v souvislosti s dnešním odletem do Číny.

„Za mojí chalupou na Vysočině je 90hektarový rybník, který se jmenuje Veselský. Já na něm občas vesluju ve svém nafukovacím členu a těším se, že až umřu, že se třeba přejmenuje na Zemanovo jezero,“ podotkl závěrem svého úvodního slova. 

První dotaz pak směřoval k Zemanovu výroku, který v minulosti pronesl, že normální lidé nevstávají před sedmou hodinou ranní. „Čtyři roky jsem vstával v pět hodin ráno a dělal jsem od šesti. Tenhleten vtípek ale lidé nemohou pochopit. Byl inspirován akademikem Katětovem, jemuž kdysi rektor vypsal přednášku z matematiky v sedm hodin ráno. A on odepsal rektorovi: V noci nepřednáším. Nedokážete-li tento vtip pochopit, je mi vás líto,“ zareagoval Zeman.

„Četl jste Ústavu?“ zeptal se další z přítomných. „Ústavu jsem přečetl mnohokrát. Ústava, jako každý dokument, je předmětem některých výkladů. Alespoň občas si přečtěte noviny. Dnes v novinách, konkrétně v MF Dnes, vyšel článek o dodržování Ústavy, kde pracovník právnické fakulty říká, že prezident nemusí přijmout odvolání člena vlády. Přečtěte si ten článek a pak najednou zjistíte, jak už řekl hejtman, že názory na výklad některých částí Ústavy mohou být odlišné,“ podotkl.

Další z dotazů pak směřoval na dobu, kdy prezident odvolá ministra financí Andreje Babiše (ANO). „Včera jsem o tom jednal s představiteli tří koaličních stran, předložil jsem jim návrh, který zahrnuje toto odvolání, ale je samozřejmě komplexnější. A předpokládám, že bude projednán v grémiích těchto stran,“ nechtěl být konkrétnější Zeman.

Zmínil i exprezidenta Václava Klause a ústavní žalobu. „Pokud se nemýlím, na Václava Klause byla podána ústavní žaloba v souvislosti s vyhlášenou amnestií. Nakonec byla stažena, neprojednávala se a žádná sankce nebyla vyvozena. Já se do této situace těžko dostanu proto, že žádnou amnestii vyhlašovat nebudu,“ podotkla hlava státu.

Své pak řekl i k současné vládní krizi. „Fakt číslo jedna: Premiér podává demisi. K překvapení svých spolupracovníků. Fakt číslo 2: Premiér veřejně oznamuje, že přijede na Hrad, aby mi tuto demisi předal. Takže já jsem připravil obvyklý ceremoniál. Fakt číslo tři: Premiér přijíždí na Hrad a oznamuje mi, že demisi nepřiváží a že si přišel popovídat. Fakt číslo 4: Premiér veřejně oznamuje, že demisi předloží 20. května. Následně premiér oznamuje, že demisi nepodá. Premiér nejprve veřejně prohlašuje, že ministra Babiše neodvolá, aby z něj neudělal mučedníka. Následně oznamuje, že navrhne odvolat ministra Babiše. Nemáte pocit, že je v tomhle chování něco chaotického?“ rýpl si Zeman. Předčasné volby pak vnímá jako drahé a zároveň dodal, že by k nim docházelo neustále, neboť politických krizí je tady poměrně hodně. 

A doporučil by premiérovu otci, aby mu dal výchovný pohlavek? „Nevím, jestli žije. Ale vždy jsem byl zastáncem mírných fyzických trestů. Maminka, učitelka, měla vařečku a občas mi namasírovala zadek tak, že jsem ji důkladně poslouchal,“ poznamenal.

Zeman se pak vyjádřil k tomu, že nechystá žádnou předvolební kampaň. „Považuji výkon prezidentské funkce za součást svého léčení,“ řekl pak Zeman a zmínil, že trpí cukrovkou a polyfunkční neuropatií.

Řeč přišla i na situaci v Severní Koreji. „Severní Koreu pokládám za nejodpornější diktaturu, která na světě existuje. Celá Severní Korea je v podstatě jediný velký koncentrační tábor a ten se snaží udržovat občany v poddanosti minimálně tím, že vyvíjí jaderný arzenál. A víte proč mají ten arzenál, i když je to strašlivě chudá země? V případě, že by došlo ke sjednocení s Jižní Koreou, vyhrožují, že ji použijí, až v závěru zničí sami sebe,“ dodal. 

A po dlouhé době se prezident vyjádřil i k novináři Ferdinandu Peroutkovi. Článek Hitler je gentleman, kvůli němuž se Zeman soudí, se sice zatím nenašel, ale podle Zemana bylo předloženo dalších pět textů, z nichž vyplývá, že Peroutka byl fascinován nascismem. „A soudce uznal, že jsem měl pravdu,“ míní Zeman.

Závěrem se prezident vyjádřil k brexitu, kdy podle něj dojde v důsledku ke snížení objemu evropských dotací. „Pak jsou i důsledky, které nejsou ekonomické. Jestliže je to neštěstí pro Británii a neštěstí pro Evropskou unii, tak se musíme ptát, čím je toto neštěstí způsobeno. Podle mě je to způsobeno současným vedením Evropské unie, která není schopna chránit vnější hranice,“ dodal.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Následně pak prezident Zeman podepsal pamětní knihu a připnul na prapor města prezidentskou stuhu. Samozřejmě, že také obdržel dary od vedení města.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

20:28 Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

Ke slovům ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), že je Babiš „debil“, se již vyjád…