Zemane, omluvte se nám, vyzývají světoví muslimové našeho prezidenta. A my máme reakci z Hradu

10. 6. 2014 11:56

Organizace islámské spolupráce vyzvala českého prezidenta Miloše Zemana, aby se omluvil všem muslimům za výroky, které pronesl při oslavě Dne nezávislosti Státu Izrael. Prezident vzkazuje, že se nebude omlouvat za citaci jejich vlastního svatého textu.

Zemane, omluvte se nám, vyzývají světoví muslimové našeho prezidenta. A my máme reakci z Hradu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman
reklama

Anketa

Co si myslíte o prezidentu Zemanovi? (Hlasování od 16.5.2014)

hlasovalo: 14902 lidí

„Bylo by vhodné, aby se prezident Miloš Zeman za svá hluboce urážlivá a nenávistná prohlášení proti islámu omluvil milionům muslimů po celém světě," vyzvala hlavu českého státu Organizace islámské spolupráce, která sdružuje 57 islámských zemí.

Podle názoru organizace Zeman svým projevem prokázal nedostatek znalostí a nepochopení islámu. Prezidentovy výroky jsou prý nezodpovědné a posilují existující stereotypy včetně podněcování k nenávisti, diskriminaci a násilí proti muslimům pro jejich víru.

Miloš Zeman má ale jasno. Jeho názor na požadavek omluvy ze strany muslimů pro ParlamentníListy.cz zprostředkoval tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Pan prezident se omlouvat nehodlá. Omlouvat se za citaci svatého islámského textu by pan prezident považoval za rouhání," konstatoval hradní mluvčí.

A co tehdy český prezident řekl? „Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají. A dovolte mi, abych na důkaz tohoto tvrzení citoval jeden z posvátných textů: `Strom volá, skrývá se za mnou žid, jdi a zabij ho. Kámen volá, skrývá se za mnou žid, jdi a zabij ho.` Kritizoval bych ty, kdo vyzývají k zabíjení Arabů, ale nevím o žádném hnutí, které by vyzývalo k masivnímu vyvražďování Arabů, zatímco vím o anticivilizačním hnutí, které vyzývá k masivnímu vyvražďování židů," uvedl Zeman mimo jiné koncem května v projevu na izraelské recepci.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …