Zemanova bomba o Kosovu: Mumlá! zní ze STAN. Slovo si vzal i Petříček. A připomněl, co Češi podepsali

11.09.2019 14:18

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v reakci na slova prezidenta Miloše Zemana, že má rád Srbsko a nemá rád Kosovo, uvedl, že s oběma zeměmi máme korektní vztahy. Zemanova slova podle něj mohla souviset s prohrou českých fotbalistů v Kosovu. Zdůraznil také fakt, že Česká republika na rozdíl od mnoha jiných států Kosovo v roce 2008 uznala jako samostatný stát.

Zemanova bomba o Kosovu: Mumlá! zní ze STAN. Slovo si vzal i Petříček. A připomněl, co Češi podepsali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Petříček se svým prohlášením snažil mírnit výroky prezidenta Zemana, který při návštěvě v Srbsku řekl prezidentu Aleksandaru Vučićovi, že má rád Srbsko a Srby, ale ne Kosovo. „Česko Kosovo uznalo v roce 2008 za vlády Mirka Topolánka, máme s ním korektní vztahy stejně jako se Srbskem. Jsme mezi cca stovkou zemí, které tak učinily. V zájmu evropské bezpečnosti a míru je především integrovat západní Balkán do EU, pokud země splní všechny potřebné podmínky. Rozšíření je rovněž priorita i české zahraniční politiky,“ napsal Petříček, jak informuje web irozhlas.cz.

Podle Petříčka je v zájmu bezpečnosti v Evropě integrace zemí západního Balkánu do Evropské unie. V červnu o vstupu zemí západního Balkánu do EU hovořil s kosovským ministrem zahraničí Behxhetem Pacollim. Jako největší překážku vidí stagnující dialog mezi Kosovem a Srbskem, který by mohl situaci uklidnit.

Anketa

Máte důvěru ve Věru Jourovou? (Hlasování od 11.9.2019)

13%
87%
hlasovalo: 9855 lidí

Ve snaze mírnit prezidentova slova také Petříček v nadsázce uvedl, že asi na prezidenta dolehla prohra českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci na mistrovství Evropy.

Člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Mihola (KDU-ČSL) byl na svém facebooku k Zemanovi kritičtější. „Historicky vývoj na Balkáně, a platí to i pro posledních třicet let, je tak složitý, že každá zkratkovitost a rezolutní tvrzení vede akorát ke zmatku a vyvolává další napětí. Státník musí být také diplomat, schopný tupit hrany a spojovat,“ napsal Mihola s tím, že je třeba respektovat i jiné pohledy a naslouchat novým informacím.

Jiný člen výboru Vít Rakušan si na prezidenta také nasadil. „Kdybych chtěl být drsný, tak řeknu, ať si na letištní ploše mumlá, co chce. Zahraniční politiku a její směr určuje vláda a zahraniční směřování České republiky je jedno z mála témat, ve kterém bych s touto vládou souhlasil,“ uvedl předseda STAN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

18:43 Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

REPORTÁŽ „Vůbec neberu Číně ten obrovitý pokrok. To byl největší ekonomický pokrok v historii lidstv…