Zemanovi, starostům a obecním zastupitelům věří většina lidí. Vládě a Parlamentu menšina

24.05.2016 17:46

Důvěra Čechů v ústavní instituce se nemění, lidé nadále nejvíc věří starostům, obecním zastupitelstvům a prezidentovi, naopak nejméně Parlamentu. Vyplývá to z květnové průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Zemanovi, starostům a obecním zastupitelům věří většina lidí. Vládě a Parlamentu menšina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Starostům a obecním zastupitelstvům vyjádřilo důvěru shodně 63 procent respondentů. Následuje prezident Miloš Zeman, jemuž důvěřuje 57 procent lidí, podobně jako v předchozím měsíci. "Důvěra v prezidenta po loňském výrazném vzestupu i přes drobné výkyvy v březnu a dubnu tohoto roku zůstává zhruba na úrovni dosažené ke konci roku 2015," uvádí CVVM.

Vládě v květnu důvěřovalo 40 procent lidí. Stejného výsledku dosáhli hejtmani, kteří si v meziměsíčním srovnání mírně polepšili. Krajským zastupitelstvům v květnu věřilo 42 procent dotázaných, zatímco v dubnu to bylo o tři procentní body více.

Nejhorších výsledků v průzkumu tradičně vykázal Parlament. Poslanecké sněmovně v květnu věřilo 28 procent respondentů a Senátu 27 procent. "V případě Senátu můžeme vidět, že podíl důvěřujících je nižší a podíl nedůvěřujících naopak vyšší, než bývaly v průběhu roku 2015," uvádí CVVM. "Rovněž u Poslanecké sněmovny a také u vlády se aktuální hodnocení z hlediska důvěry či nedůvěry pohybuje na poněkud méně příznivé úrovni, než bylo obvyklé v loňském roce," dodali autoři výzkumu.

Názory veřejnosti zjišťovali tazatelé CVVM od 2. do 16. května. Výzkumu se zúčastnilo 1015 občanů ČR ve věku od 15 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veeeen, z vody veeeen! Další video s migranty nazdvihlo už i Francouze. Jeden reagoval obrázkem, za který by ho v USA ztrestali. A druhý něčím, za co by ho rovnou zavřeli

16:55 Veeeen, z vody veeeen! Další video s migranty nazdvihlo už i Francouze. Jeden reagoval obrázkem, za který by ho v USA ztrestali. A druhý něčím, za co by ho rovnou zavřeli

Na konci července několik médii informovalo o tom, že italská vláda vysílá karanténní loď k ostrovu …