Zemanův Kmoníček: Musíme Rusku připomenout, co vše by mohlo ztratit

03.03.2014 7:34

„Je třeba Rusku důrazně a jednoznačně připomínat, co by vojenskou eskalací mohlo na Západě ztratit,“ říká v deníku Právo k obsazení ukrajinského Krymu šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. Zároveň vyslovil přesvědčení, že by Západ i Východ měl nechat problémy vyřešit samotné Ukrajince.

Zemanův Kmoníček: Musíme Rusku připomenout, co vše by mohlo ztratit
Foto: hns
Popisek: Hynek Kmoníček
reklama

Anketa

Schvalujete ruskou okupaci Krymu?

81%
16%
hlasovalo: 31807 lidí

K pohybu ruských vojáků na Krymu říká Hynek Kmoníček, že se tam pohybují už po léta. Jde prý o to, aby jich ubývalo a pohybovali se v jasném právním a politickém prostředí.

„Je třeba udržet situaci, kdy mají všichni zúčastnění ještě co ztratit. Je třeba Rusku současně důrazně a jednoznačně připomínat, co by vojenskou eskalací mohlo na Západě ztratit – a tím nemyslím zábavné hrozby typu neúčasti některých států na setkání G8, a zároveň je nutné ponechání otevřené cesty k řešení, které neznamená vítězství jenom jednoho názoru,“ řekl Právu Kmoníček.

Podle šéfa zahraničního odboru Hradu by tou cestou mohlo být to, že Ukrajince nechají, aby problém vyřešili sami. Ukrajina prý není problém Západu a Ruska, ale samotné Ukrajiny.

Poté, co Ukrajina vyhlásila mobilizaci své armády, panují obavy, aby nedošlo k nějakému nekontrolovanému incidentu a nevznikla tak ještě mnohem horší situace. Je ze současného stavu nějaká schůdná cesta? Na názor se ptal deník Právo. „Samozřejmě, že je. Cestou je deeskalace situace dílčími kroky, kde každý z nich snižuje potenciální riziko neřízené konfrontace. Podstatou je, aby politici řídili situaci, nikoli aby situace řídila je,“ míní Hynek Kmoníček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Očkování: Titanik, jdeme ke dnu. Kašleme na Západ, řekli si. A zařídili se

10:07 Očkování: Titanik, jdeme ke dnu. Kašleme na Západ, řekli si. A zařídili se

Statistiky očkování jsou ke státům Evropské unie neúprosné. Nejlepší je Velká Británie, která z unie…