Návrh na vytvoření společné banky se poprvé objevil už před dvěma lety. Jednání ale provázely neshody ohledně financování, řízení banky a jejího sídla. Dnešní dohody se podařilo dosáhnout po intenzivních jednáních o řešení sporu mezi Indií a Čínou o sídlo nové banky. To se bude nacházet v čínské obchodní metropoli Šanghaji, prvním prezidentem banky ale bude Ind. Indické předsednictví má trvat pět let. O nástupci se podle zdroje agentury Reuters zatím nerozhodlo; státy BRICS ale údajně mají předběžnou dohodu, podle které štafetu převezme Brazílie.
Počáteční vklad každého z pěti členských států BRICS má činit deset miliard dolarů. Postupně má být v nové bance až 100 miliard dolarů (přes dva biliony Kč). Penězi se mají v příštích letech financovat infrastrukturní programy.
Stejným kapitálem jako nová banka má disponovat i rezervní fond, kterým chce pětice zemí bojovat proti případným budoucím finančním krizím. Dohoda o rezervách umožní vyhnout se "krátkodobým tlakům na likviditu", "posílit globální finanční bezpečnost" a podpořit spolupráci v rámci skupiny, citovala ze závěrečného prohlášení z šestého summitu skupiny BRICS agentura AFP.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk