Země BRICS podepsaly dohodu o vzniku společné banky a fondu

16.07.2014 9:26

Představitelé pěti velkých a dynamicky rostoucích zemí skupiny BRICS, v níž jsou Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, včera podepsali dohodu o vytvoření nové rozvojové banky a společného rezervního fondu. Na summitu šéfů států to v brazilské Fortaleze oznámila brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. Jde podle ní o důležité kroky, které změní podobu světové finanční architektury.

Země BRICS podepsaly dohodu o vzniku společné banky a fondu
Foto: Ekonomika.cz
Popisek: BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína)

Návrh na vytvoření společné banky se poprvé objevil už před dvěma lety. Jednání ale provázely neshody ohledně financování, řízení banky a jejího sídla. Dnešní dohody se podařilo dosáhnout po intenzivních jednáních o řešení sporu mezi Indií a Čínou o sídlo nové banky. To se bude nacházet v čínské obchodní metropoli Šanghaji, prvním prezidentem banky ale bude Ind. Indické předsednictví má trvat pět let. O nástupci se podle zdroje agentury Reuters zatím nerozhodlo; státy BRICS ale údajně mají předběžnou dohodu, podle které štafetu převezme Brazílie.

Počáteční vklad každého z pěti členských států BRICS má činit deset miliard dolarů. Postupně má být v nové bance až 100 miliard dolarů (přes dva biliony Kč). Penězi se mají v příštích letech financovat infrastrukturní programy.

Stejným kapitálem jako nová banka má disponovat i rezervní fond, kterým chce pětice zemí bojovat proti případným budoucím finančním krizím. Dohoda o rezervách umožní vyhnout se "krátkodobým tlakům na likviditu", "posílit globální finanční bezpečnost" a podpořit spolupráci v rámci skupiny, citovala ze závěrečného prohlášení z šestého summitu skupiny BRICS agentura AFP.

Země BRICS představují pětinu výkonu globální ekonomiky.

Země BRICS představují asi 40 procent světové populace a pětinu výkonu globální ekonomiky. Nová rozvojová banka a rezervní fond mají být protiváhou Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, kterým už dlouho dominují Spojené státy a Evropa.

Summit BRICS je zároveň vyvrcholením cesty ruského prezidenta Vladimira Putina po zemích Latinské Ameriky. Brazilská schůzka dává šéfovi Kremlu příležitost dát najevo globální ambice Moskvy v době, kdy je Rusko kvůli invazi na Ukrajině vystaveno sankcím západních států.

Putin navrhuje založit energetickou alianci BRICS

Putin svým partnerům na summitu navrhl program spolupráce. Státy BRICS by podle něj mohly využívat budovaný ruský navigační systém Glonass, mohly by široce spolupracovat v těžebním průmyslu a sdílet systém výchovy odborníků.

Ruský prezident rovněž navrhuje založit energetickou alianci BRICS, která by zastřešila rezervní palivovou banku a "ústav energetické politiky". Cílem je podle Putina posílit energetickou bezpečnost všech pěti členských států.

Za důležitou oblast považuje Rusko i humanitární spolupráci a rozšíření kulturních styků. Putin navrhl, aby státy BRICS společně provozovaly internetovou univerzitu, na jejímž fungování by se virtuálně podílely univerzity všech členských zemí.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…