Země, které nechtějí migranty, musejí pomáhat na místě, vzkázal německý ministr zahraničí Maas

30.09.2019 22:40

Země Evropské unie, které nechtějí přijímat uprchlíky, by se měly o to víc zapojit do boje s příčinami migrace. Při dnešní návštěvě České republiky to řekl německý ministr zahraničí Heiko Maas. Podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) se Česko zaměřuje na řešení příčin uprchlické krize v Africe a na Blízkém východě. Podle něj ale není v zemi společenská shoda, jež by umožnila debatovat o rozdělování uprchlíků, kteří přicházejí do EU.

Země, které nechtějí migranty, musejí pomáhat na místě, vzkázal německý ministr zahraničí Maas
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Itálie - migranti

Německo je podle Maase toho názoru, že se do řešení migrační problematiky musejí zapojit všechny členské státy EU. Nečeká, že by Berlín na tomto postoji něco změnil. Německý ministr ale přiznal, že jeho země vnímá, že mezi státy EU není shoda na přístupu k rozdělování migrantů. Státy, které nechtějí uprchlíky přijmout, to podle něj musejí vynahradit svým angažmá v zemích, kde problém vzniká.

„Česká republika chce dobrovolně přispívat ke společnému řešení. Soustředíme se na to, abychom předcházeli migraci, bojovali s ní v Africe nebo na Blízkém východě,“ řekl Petříček. Připomněl, že Česko pomáhá partnerským státům v Evropě s ochranou hranic. Odmítl ale přijetí dohody, podle které by Česko muselo povinně přijímat uprchlíky na základě rozdělovacího mechanismu v EU. Podle něj na tom není politická ani společenská shoda.

Systém rozdělování uprchlíků odmítá premiér Andrej Babiš (ANO). „Já jsem potvrdil panu ministrovi, že Česká republika odmítá tyhle nápady, které jsme v minulosti xkrát odmítli, protože nejsou systémové, a je potřeba, aby Evropa byla aktivnější při řešení těchto problémů,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády.

Petříček se také ohradil proti tvrzení, že Česko nepřijímá žádné migranty. Upozornil, že kromě migračních proudů ze Středomoří přicházejí do Evropy i lidé z východu a že Česko loni přijalo desítky tisíc lidí, mimo jiné z Vietnamu nebo z Mongolska.

Podle českého ministra rozdílný přístup Česka a Německa k migraci vzájemný vztah obou zemí nekomplikuje. Podle něj není nutné shodovat se ve všem, ale být schopni spolu mluvit i přes některé rozdílné postoje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Řidičák pro voliče! Bára Hrzánová vám poví, koho by nechala volit a koho ne

16:12 Řidičák pro voliče! Bára Hrzánová vám poví, koho by nechala volit a koho ne

Herečka Bára Hrzánová na náměstí Václava Havla v Praze vzpomínala na listopad 1989. Zdůraznila, že p…