Země ropy a velmi zručného prezidenta. Byli jsme na přednášce o Kazachstánu

30.04.2015 21:44 | Zprávy

REPORTÁŽ O politickém a ekonomickém vývoji ve střední Asii přednášel ve středu odpoledne v Olomouci dlouholetý diplomat Bedřich Kopecký. Přednáška se konala na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Řeč byla mimo jiné o Kazachstánu a tamních prezidentských volbách, v nichž Nursultan Nazarbajev obhájil znovu svůj úřad, a stal se tak už popáté prezidentem.

Země ropy a velmi zručného prezidenta. Byli jsme na přednášce o Kazachstánu
Foto: Petr Kupka
Popisek: Dlouholetý diplomat Bedřich Kopecký na přednášce pro studenty Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci

Poradce premiéra a zkušený kariérní diplomat Bedřich Kopecký, který už sloužil například v Uzbekistánu, Polsku a Kazachstánu a o němž se uvažuje jako o možném nástupci českého velvyslance na Ukrajině Ivana Počucha, kterému v létě končí mandát, začal svou přednášku historickým exkurzem do éry vlády Stalina, na jehož rozkaz byly na Sibiř a do Kazachstánu deportovány celé národy. „Během jediné noci to bylo 300 tisíc Kurdů v roce 1944. Byli samozřejmě vyhnáni s tím, že v těch čtyřicetistupňových mrazech jich většina zahyne. Kazaši, kteří během druhé světové války hladověli, je však přijímali s otevřenou náručí. Když se dívám, jak někteří vyvolávají hysterie kvůli tomu, že bychom měli přijmout sedmdesát Syřanů, tak se skoro stydím,“ řekl na úvod asi dvacítce studentů.

Situace po rozpadu SSSR

Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 země střední Asie podle Kopeckého vůbec nevěděly, co si mají počít se svou samostatností. „Nejdéle váhal Nazarbajev, proto Kazachstán vyhlásil nezávislost až jako poslední 16. prosince 1991,“ řekl dále diplomat. Nazarbajev se podle něj obával vypuknutí chaosu či občanské války právě kvůli velkému množství různých národností v zemi.

Volby v Kazachstánu a devalvace měny

K nedávným předčasným volbám v Kazachstánu pak Kopecký poznamenal: „Je samozřejmé, že tyto volby podle našich měřítek nebyly férové, nebyly spravedlivé a svobodné z hlediska přístupu kandidátů, i když tam vždycky nějací formálně jsou. Zase si ale musíme uvědomit, že kdyby tam svobodné volby možné byly, Nazarbajev by v nich zřejmě dvě třetiny hlasů získal,“ domníval se Kopecký. Autoritářský prezident, který této středoasijské zemi vládne nepřetržitě od roku 1991, získal v těchto volbách rekordních 97,7 procenta hlasů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Petr Kupka

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blackout Česka: Věděli to 11 let. Před tímhle varoval generál Šándor

20:26 Blackout Česka: Věděli to 11 let. Před tímhle varoval generál Šándor

Před jedenácti lety proběhlo v Praze a části Středočeského kraje rozsáhlé simulační cvičení blackout…