Zemědělští odboráři kritizují návrh programového prohlášení vlády

20. 12. 2017 15:10

Zemědělští odboráři nesouhlasí s návrhem programového prohlášení vlády, které podle nich nezohledňuje současnou situaci v zemědělském oboru. Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR – dnes ČTK sdělil, že zatímco rostou dotace velkým firmám, platy zaměstnanců jsou nízké a podniky se snaží dostat do Česka pracovníky ze zahraničí.

Zemědělští odboráři kritizují návrh programového prohlášení vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval ministry vlády premiéra Andreje Babiše

V návrhu programového prohlášení, které menšinová vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) schválila v pondělí, kabinet odmítá stanovení horní hranice dotací pro střední a větší podniky, slibuje ale podporu vyšších plateb pro malé farmáře. „Udržíme minimálně současnou výši podpory z národních dotací do živočišné výroby a citlivých rostlinných komodit,“ píše se mimo jiné v dokumentu. Na úkor plateb na plochu se mají zvýšit dotace na živočišnou výrobu a citlivé rostlinné komodity, jako je ovoce, zelenina, chmel, brambory nebo cukrová řepa.

„Pracovníci jsou nejníže placeni a agrokomplex dostává čím dál větší dotace, které končí mimo resort zemědělství,“ uvedl odborový svaz. Projevilo se to podle něj při schvalování státního rozpočtu na příští rok ve Sněmovně. Poslanci v úterý přesunuli jednu miliardu korun na ostatní výdaje podpory agropotravinářského komplexu, tedy na národní dotace zemědělcům, mimo jiné z peněz na podporu venkova a lesního hospodářství. „Žádáme, aby část dotací šla na podporu příjmů zaměstnanců zemědělských firem a rozvoje zaměstnanosti v zemědělství,“ vyzval odborový svaz.

V kolektivním vyjednávání se podle odborářů projevuje, že zaměstnavatelé jsou i přes růst produktivity práce proti zvyšování mezd. „Snaží se to řešit dovozem zahraničních dělníků,“ uvedl odborový svaz. Mzdy v oboru patří v ČR k nejnižším. Zaměstnanci v zemědělství, lesnictví a rybářství brali podle Českého statistického úřadu v letošním třetím čtvrtletí v průměru 24 126 korun hrubého, proti loňsku to byl nárůst o 4,7 procenta.

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy, Asociace svobodných odborů ČR, sdružuje téměř 100 000 členů, kteří pracují nejen v zemědělství či zpracovatelském průmyslu. Členy jsou zaměstnanci z různých odvětví. Cílem svazu je obhajoba lidí, pro které je práce hlavním zdrojem obživy. Svaz je zakládajícím členem Asociace samostatných odborů (ASO), druhé největší odborové centrály v ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

21:10 Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

Moderátor Luboš Xaver Veselý dostal od Českého filmového a televizního svazu FITES anticenu za nepov…