Zemřel francouzský exprezident Jacques Chirac. Zeman a Klaus promluvili

26.09.2019 14:13

Prezident Miloš Zeman považoval bývalého francouzského prezidenta Jacquese Chiraka za schopnou a silnou hlavu státu. Pošle do Francie kondolenci k Chirakovu úmrtí, uvedl dnes na dotaz ČTK Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zemřel francouzský exprezident Jacques Chirac. Zeman a Klaus promluvili
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Jacques Chirac
reklama

Bývalý český prezident Václav Klaus označil Chiraka za svého dobrého přítele. Státníci Chirakova formátu podle Klause ve světové politice mizí. Soustrast Chirakově rodině vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO).

„Setkal jsem se s ním, byl to schopný, silný a přátelský prezident,“ citoval Zemana Ovčáček. Současný český prezident se s Chirakem opakovaně setkal na přelomu století, kdy vedl českou vládu a Chirac stál v čele Francie.

„Prezidenta Chiraka jsem dobře znal. Mnohokrát jsme se setkali, myslím, že jsme si dobře rozuměli a že jsme byli dobří přátelé. V dnešní době už ve světové politice státníci jeho typu mizí. Francie by opět potřebovala nějakého nového Jacquese Chiraka,“ uvedl na dotaz ČTK Klaus.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Babiš na Twitteru uvedl, že by chtěl vyjádřit soustrast rodině zesnulého politika. „Budu na něj vzpomínat jako na silného muže, jehož život byl ztělesněním politického úspěchu. Evropa dnes přišla o velkého Francouze, o velkého politika,“ dodal.

Lítost nad Chirakovým úmrtím vyjádřil na Twitteru i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Se zármutkem jsem se dozvěděl o smrti bývalého francouzského prezidenta Jacquese Chiraka, muže s velkou evropskou vizí a přítele a politického partnera našeho bývalého prezidenta Václava Havla,“ napsal na sociální síti.

Chirac dnes zemřel ve věku 86 let. V čele Francie stál v letech 1995 až 2007, předtím vykonával také funkce premiéra či ministra vnitra a byl starostou Paříže. Stal se také jednou z osobností, které se zasloužily o prosazení jednotné evropské měny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…