Zeptám se ministryně Marksové Engelsové Leninové Stalinové, bavil Zeman náměstí

26.01.2017 18:17

Prezident Miloš Zeman zakončil svou návštěvu Plzeňského kraje ve městě Kdyně. Na setkání s ním přišly na náměstí stovky lidí. Řeč byla nejen o státním rozpočtu, ale i o tom, zda bude znovu kandidovat.

Zeptám se ministryně Marksové Engelsové Leninové Stalinové, bavil Zeman náměstí
Foto: archiv
Popisek: Miloš Zeman na domažlické střední škole
reklama

Úvodem Zeman starostu pochválil za jeho již sedmé funkční období, zmínil i nízkou nezaměstnanost ve městě. Prostor však především věnoval diskuzi s občany.

První dotaz tak směřoval k tomu, jak bude vypadat naše republika za dvacet let. „Samozřejmě, že prognóza je dvojího typu. První typ říká, co bychom si přáli, abychom v budoucnosti byli. A druhý typ říká, co je nejpravděpodobnější. Já bych si samozřejmě přál svéprávný stát. Rozhodně bych si nepřál, aby zde byl Islámský stát,“ uvedl. Důležité podle něj také je, aby český stát stíhal všechny daňové podvodníky, všechny Bakaly a Kožené. „A to je moje výtka současné justici i státním zástupcům,“ řekl.

I ve Kdyni se pak občané hlavy státu zeptali na to, zda chce pokračovat v prezidentování, nebo nikoliv. „Pokud se rozhodnu pokračovat, tak zda vyhraju, či nevyhraju, záleží i na vás,“ řekl lidem. „Vyhlásím to však až v době výročí své inaugurace, což je začátkem března. Tisková konference na toto téma se uskuteční 10. března,“ uvedl. 

Další tazatelce pak vysvětlil, jaká je situace kolem rozpočtu. „Rozpočtový přebytek je dobrá věc, protože se zlepšil výběr daní. Ale je to také špatná věc, protože se málo investuje, málo se staví. Stavebnictví je v krizi. Dáváme málo peněz zejména do dopravní infrastruktury,“ poznamenal Zeman s tím, že žádný přebytek ve skutečnosti ale neexistuje. „Vy si nemůžete představit, že někde na účtě je těch 72 miliard korun a vy je můžete vzít a utratit,“ dodal se slovy, že ho v této otázce strašně pobavili někteří politici, kteří tyto peníze chtěli přerozdělovat. „Automaticky se pouze sníží státní dluh,“ uvedl.

Specifický dotaz na GMO potraviny pak Zeman odpověděl rovněž po svém. „GMO potraviny, konkrétně GMO kukuřice, se pěstují ve Spojených státech amerických už třicet let. Neexistuje výzkum, který by prokázal jakékoliv škodlivé účinky GMO potravin. Kdyby to tak bylo, tak by Američané za těch třicet let museli být degenerovaní. A kdyby byli degenerovaní, tak by nevolili Donalda Trumpa,“ řekl.

Zmínil se i o svých bolavých nohách, kvůli nimž leckdy vrávorá. „Ze stejného důvodu jsem vrávoral i u korunovačních klenotů,“ vzpomněl Zeman starší kauzu, kdy se měl údajně v klenotnici pohybovat opilý.