Zesnulý Jaroslav Bašta – čestný i tam, kde žádná čest nekvete

17.04.2024 19:30 | Reportáž

Na zesnulého poslance SPD a exministra Jaroslava Baštu zavzpomínal i bývalý prezident Miloš Zeman. Na akci v Jazzové sekci dorazil s krátkým projevem i šéf a zakladatel SPD Tomio Okamura.

Zesnulý Jaroslav Bašta – čestný i tam, kde žádná čest nekvete
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rozloučení s Jaroslavem Baštou v přátelském a rodinném kruhu

Bývalý prezident Miloš Zeman se akce sice kvůli pracovním povinnostem ve své dejvické kanceláři nezúčastnil osobně, ale zaslal účastníkům krátký vzkaz. Jaroslav Bašta si podle exprezidenta dokázal zachovat čest i v nečestném prostředí politiky.

Anketa

Vnímáte Izrael jako spojence České republiky?

23%
72%
hlasovalo: 17693 lidí

Exprezident vyzdvihl především morální pevnost svého bývalého ministra. „Vzpomínám na Jaroslava Baštu nejenom jako na člena mé vlády, ale vzpomínám na něj především jako na člověka, kterého jsem měl možnost poznat po lidské stránce,“ konstatoval.

„Říká se, že v politice je čestnost spíše nevýhodou než předností. Tím, že se Jaroslav Bašta stal z chartisty a politického vězně ministrem vlády, dokazuje, že tento princip ne vždy platí. Vzpomínejme tedy na něj nejenom jako na politika, ale jako na zářný příklad člověka, který dokázal obstát v nečestném prostředí a zachovat si přitom čest,“ uvedl Miloš Zeman.

Šéf SPD Tomio Okamura na místě především vyzdvihl Baštův smysl pro zodpovědnost. „Během posledních několika let jsem měl tu čest Jardu poznat zblízka, protože jsme spolu pracovali na denní bázi. Při každé příležitosti byl skvěle připravený, všechno měl precizně srovnané a pracoval s nekonečnou energií. Budeme si ho pamatovat jako poctivého, čestného a mimořádně pracovitého člověka,“ vzpomínal Okamura.

Na setkání do Jazzové sekce v pražské Valdštejnské ulici v sousedství Poslanecké sněmovny, kde Bašta v posledních letech pracoval, dorazila nejen řada poslanců a členů jeho domovské SPD, ale též někteří kolegové z dob Zemanovy vlády. 

Kromě jiných byli přítomni exministři Jan Kavan a Jaromír Schling. Dorazil též konzervativní publicista Michal Semín a chybět nemohl předseda Jazzové sekce a bývalý politický vězeň Karel Srp.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondrův „majstrštyk“ na hokeji. „Na vlajku se čárat nesmí.“ Naštval všechny

10:30 Vondrův „majstrštyk“ na hokeji. „Na vlajku se čárat nesmí.“ Naštval všechny

Zdá se, že Alexandr Vondra, lídr koalice SPOLU pro nadcházející Evropské volby, šlápl, obrazně řečen…