Zestátnění ČEZ: Lže vláda? Hrozba soudem přišla hned

28.06.2023 19:00 | Monitoring
autor: Miloš Polák

MONITORING O zestátnění ČEZ se mluví už víc než rok. Kvůli energetické krizi. V květnu roku 2023 vláda Petra Fialy (ODS) učinila zásadní krok k zestátnění firmy. Menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr za to vládu okamžitě zkritizoval. A teď se zdá, že by se záměr vlády mohl zbortit, protože připravený návrh novely zákona o změnách obchodních společností kritizuje sám, její předkladatel z ODS.

Zestátnění ČEZ: Lže vláda? Hrozba soudem přišla hned
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

V polovině roku 2022 předseda vlády Petr Fiala naznačil, že uvažuje o kompletním ovládnutí společnosti ČEZ. „Fiala to zdůvodnil tím, že chce zajistit dostatek elektřiny za přijatelné ceny, tedy elektrárnám nařídit, aby prodávaly elektřinu levně,“ napsal tehdy k tématu server Lidovky.cz.

A od té chvíle kvůli energetické krizi z loňského roku onu myšlenku zcela neopustil. V květnu 2023 si vláda připravila půdu pro zestátnění ČEZ, když schválila návrh zákona, podle kterého by k přeměně firmy mělo stačit 75 procent akcionářů přítomných na valné hromadě při splnění usnášeníschopnosti, na rozdíl od dnešních 90 procent. O kroku vlády informoval server Novinky.cz.

Menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr tento krok vlády opakovaně veřejně a hlasitě zkritizoval.

„Neustále dostávám z médií otázky, zda se ve věci novely zákona o přeměnách a navržené hranice 75 % jako menšinoví vlastníci ČEZ obrátíme na Ústavní soud ČR. Nemělo by to být ale jinak? Neměla by se média ptát na prokázané lhaní premiéra a ministrů v té věci? Na účelovost a zjevnou manipulaci vlády na vrub soukromého majetku na veřejných trzích? Je normální prosazovat novelu, která zcela vybočuje z pravidel platných v zemích EU, porušuje závaznou bruselskou směrnici?“ ptal se např. na twitteru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tajemný účet šel po Rakušanovi. Pak proti němu zasáhl Seznam

8:11 Tajemný účet šel po Rakušanovi. Pak proti němu zasáhl Seznam

Začalo to odkrýváním miliardových armádních a policejních zakázek, teď se rozhořela otevřená „válka …