Židovská komunita si připomene sira Wintona na zářijovém Foru 2000

01.07.2015 18:51

Sir Nicholas Winton, který před druhou světovou válkou zachránil více než 650 československých dětí židovského původu, naplnil poptávku Čechů po pozitivních vzorech a stal se pro ně hrdinou, ač on sám se za něj nepovažoval. V reakci na Wintonovo dnešní úmrtí to řekl tajemník Federace židovských obcí ČR Tomáš Kraus, který se osobně znal s Wintonem, jeho rodinou i s mnoha dětmi, které Brit zachránil. Židovská komunita na něj bude podle Krause chtít vzpomenout.

Židovská komunita si připomene sira Wintona na zářijovém Foru 2000
Foto: Li-Sung / Wikimedia commons
Popisek: Sir Nicholas Winton

"Na něm bylo strašně unikátní to, že o tom strašně dlouho nikomu neřekl," připomněl známou skutečnost, že Winton o své předválečné činnosti v Československu nemluvil a na veřejnost se jeho skutek dostal až v 80. letech. "On nebyl sám, takových osobností bylo víc. V jeho případě je ale ojedinělá ta skromnost, že on to považoval za nedůležitou epizodu ve svém životě," dodal Kraus.

Wintonův příběh a jeho osobnost se podle něj dostaly v Česku až na symbolickou úroveň a pro Čechy se stal doslova hrdinou, ačkoli on sám se tak prý odmítal viděl.

Důvodem tak pozitivního přijetí Wintona v Česku byla podle Krause "poptávka po nesmírně pozitivních vzorech". "Lidi se ve svém okolí snaží tyto modely vidět a ten správný příklad je pro ně nesmírně důležitý. Dnešní svět je přeplněn negativními historiemi a on se trefil přesně do toho momentu sebereflexe a odkrytí tématu holokaustu v české společnosti," míní.

Osobně na Wintona vzpomíná jako na nesmírně skromného člověka, který se tak choval i při oficiálních akcích, které musel absolvovat. "Jemu ty ceremoniální věci částečně ani nebyly příjemné. Raději by se s těmi lidmi setkal v soukromí a popovídal si s nimi," charakterizoval Wintona. V jaké podobě na něj židovská obec vzpomene, nedokázal Kraus upřesnit. Nejpozději si jej ale podle něj připomene v září, kdy se na pražskou konferenci Forum 2000 chystá přijet Wintonova dcera Barbara.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za to může Václav Klaus. Bývalý eurotajemník Prouza vykládal lidem, jak dopadneme, když nebudeme mít rádi EU

16:55 Za to může Václav Klaus. Bývalý eurotajemník Prouza vykládal lidem, jak dopadneme, když nebudeme mít rádi EU

REPORTÁŽ „Slováci jsou na tom dobře. Pokud tam vyhraje ve volbách jakákoliv strana, země zůstane pro…