Židovská komunita si připomene sira Wintona na zářijovém Foru 2000

01.07.2015 18:51

Sir Nicholas Winton, který před druhou světovou válkou zachránil více než 650 československých dětí židovského původu, naplnil poptávku Čechů po pozitivních vzorech a stal se pro ně hrdinou, ač on sám se za něj nepovažoval. V reakci na Wintonovo dnešní úmrtí to řekl tajemník Federace židovských obcí ČR Tomáš Kraus, který se osobně znal s Wintonem, jeho rodinou i s mnoha dětmi, které Brit zachránil. Židovská komunita na něj bude podle Krause chtít vzpomenout.

Židovská komunita si připomene sira Wintona na zářijovém Foru 2000
Foto: Li-Sung / Wikimedia commons
Popisek: Sir Nicholas Winton

"Na něm bylo strašně unikátní to, že o tom strašně dlouho nikomu neřekl," připomněl známou skutečnost, že Winton o své předválečné činnosti v Československu nemluvil a na veřejnost se jeho skutek dostal až v 80. letech. "On nebyl sám, takových osobností bylo víc. V jeho případě je ale ojedinělá ta skromnost, že on to považoval za nedůležitou epizodu ve svém životě," dodal Kraus.

Wintonův příběh a jeho osobnost se podle něj dostaly v Česku až na symbolickou úroveň a pro Čechy se stal doslova hrdinou, ačkoli on sám se tak prý odmítal viděl.

Důvodem tak pozitivního přijetí Wintona v Česku byla podle Krause "poptávka po nesmírně pozitivních vzorech". "Lidi se ve svém okolí snaží tyto modely vidět a ten správný příklad je pro ně nesmírně důležitý. Dnešní svět je přeplněn negativními historiemi a on se trefil přesně do toho momentu sebereflexe a odkrytí tématu holokaustu v české společnosti," míní.

Osobně na Wintona vzpomíná jako na nesmírně skromného člověka, který se tak choval i při oficiálních akcích, které musel absolvovat. "Jemu ty ceremoniální věci částečně ani nebyly příjemné. Raději by se s těmi lidmi setkal v soukromí a popovídal si s nimi," charakterizoval Wintona. V jaké podobě na něj židovská obec vzpomene, nedokázal Kraus upřesnit. Nejpozději si jej ale podle něj připomene v září, kdy se na pražskou konferenci Forum 2000 chystá přijet Wintonova dcera Barbara.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenavážej se do slušných lidí, zmetku. Nedostal jsi na něj dotaci, co!“ Šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům dostal výprask. Podívejte se, za co to bylo

8:58 „Nenavážej se do slušných lidí, zmetku. Nedostal jsi na něj dotaci, co!“ Šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům dostal výprask. Podívejte se, za co to bylo

Známý italský kuchař a restauratér Emanuele Ridi, kterého si diváci vybaví především z českých pořad…