Zimola a Čunek v čele oblíbenosti hejtmanů. Ale podívejte se, jak dopadl Babišův Košta

10.02.2017 13:01

U nově zvolených hejtmanů nejvíce boduje staronový hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a nově zvolený hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Zimola a Čunek v čele oblíbenosti hejtmanů. Ale podívejte se, jak dopadl Babišův Košta
Foto: kraj-jihocesky.cz
Popisek: Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola

První průzkum společnosti SANEP zaměřený na hodnocení nově zvolených představitelů územně samosprávných celků – krajů, mezi něž patří i hl. město Praha, ukazuje, že nejlépe si aktuálně vede staronový sociálnědemokratický hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, s aktuálním ziskem 41,2 % kladných hlasů.

V těsném závěsu za Jiřím Zimolou je pak s aktuálním ziskem 39,6 % kladných hlasů nově zvolený hejtman Zlínského kraje, lidovecký politický matador, starosta města Vsetína Jiří Čunek, který v loňských krajských podzimních volbách nasbíral nejvíce preferenčních hlasů. Jiří Čunek tak vystřídal v hejtmanském křesle dřívějšího sociálnědemokratického hejtmana Stanislava Mišáka.

Další staronový hejtman Martin Půta, který obhájil své hejtmanství v Libereckém kraji, se aktuálně těší oblibě v souhrnu 37,8 % obyvatel Libereckého kraje a obsadil tak třetí příčku v pomyslného žebříčku hodnocení představitelů územně samosprávných celků.

I čtvrtá příčka pak patří staronovému představiteli tentokráte kraje Vysočina, sociálnědemokratickému hejtmanovi Jiřímu Běhounkovi, který s aktuálním ziskem v souhrnu 32,1 % kladných hlasů zastává čtvrtou nejlépe hodnocenou pozici.

Poslední je Košta

Novou tváří v čele Středočeského kraje je jedna ze tří žen v čele krajů, Jaroslava Pokorná Jermanová (za hnutí ANO), která vystřídala dnes již bývalého sociálnědemokratického hejtmana Miloše Peteru. Středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová Pokorná, tak aktuálně získala od obyvatel Středočeského kraje v souhrnu 31,2 % kladných hlasů a obsadila pátou příčku.

V čele Jihomoravského kraje vystřídal bývalého hejtmana Michala Haška, nově zvolený politik a policista Bohumil Šimek (za hnutí ANO). Hejtman Bohumil Šimek prozatím získává podporu v souhrnu 29,6 % kladných hlasů od obyvatel Jihomoravského kraje.

Další žena v čele 14 územně samosprávných celků, pražská primátorka Adriana Krnáčová (hnutí ANO), která si na svojí stranu získává stále více Pražanů, se pak umístila se ziskem 26,9 % kladných hlasů na sedmém místě. Primátorka Adriana Krnáčová se v čele pražského magistrátu po komunálních volbách v roce 2014 postupně u Pražanů etabluje a oproti červnu loňského roku si polepšila o 3,5 procentního bodu.

Staronový hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který po loňských podzimních krajských volbách zůstává ve své funkci, pak aktuálně získal 26,3 % kladných hlasů a zaujímá osmou pozici.

Staronový hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který stejně jako v minulém volebním období i nadále zůstává jediným představitelem KSČM ve vedení krajů, je s aktuálním ziskem v souhrnu 25,5 % kladných hlasů devátým nejlépe hodnoceným hejtmanem.

Nově zvolený hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, který vystřídal ve své pozici dnes již bývalého hejtmana Václava Šlajse, se aktuálně těší v souhrnu přízni 23,4 % obyvatel Plzeňského kraje.

Na jedenácté příčce se pak umístila se ziskem v souhrnu 22,8 % kladných hlasů nově zvolená hejtmanka Karlovarského kraje a rovněž předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (hnutí ANO), která v čele kraje vystřídala bývalého hejtmana Martina Havla.

Na dvanácté pozici se umístil se ziskem v souhrnu 21,3 % kladných hlasů nově zvolený sociálnědemokratický hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, který ve funkci vystřídal bývalého hejtmana Lubomíra France.

Na předposlední příčce se pak aktuálně umístil se ziskem v souhrnu 19,9 % kladných hlasů nově zvolený hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (za hnutí ANO), který ve své funkci vystřídal dnes již bývalého sociálnědemokratického hejtmana Miroslava Nováka.

Na posledním místě se pak aktuálně umístil se ziskem v souhrnu 18,4 % kladných hlasů nově zvolený hejtman Olomouckého kraje Ota Košta (za hnutí ANO), který ve funkci vystřídal dnes již bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila.

Jak aktuální průzkum oblíbenosti hejtmanů ukázal, nově zvolení představitelé krajů se potýkají zejména s neznalostí, a tedy i hodnocení jednotlivých hejtmanů se bude postupně vyvíjet s konkrétními aktivitami jednotlivých hejtmanů a jejich mediální prezentací. U staronových představitelů krajů je pak patrný pokles kladného hodnocení (kromě pražské primátorky Adriany Krnáčové), což může souviset s celkovým vnímáním celostátní politiky, a to zejména ČSSD a KSČ, u nichž je i zřejmý v rámci průzkumů volebních preferencí pokles voličské podpory.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 3.-31.1.2017 proveden na 14 reprezentativních vzorcích (celkem 17.541 dotázaných ve věkové kategorii 18+ let). Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 48.361 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem ± 2,5 procentního bodu.

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl zaměřen na spokojenost s činností jednotlivých krajských hejtmanů a pražské primátorky. Výsledky průzkumu představují vždy percentuální vyjádření hlasování reprezentativního vzorku respondentů pouze v daném kraji a v případě Adriany Krnáčové v Praze.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: red

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

22:07 Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

„Lékař nemůže sdělovat informace podle funkce pacienta, v žádném případě,“ uvedl dnes ve vysílání ro…