Zklamaní uprchlíci: Jídlo bylo odporné, ani zvířatům by to neměli dávat. Nutili nás spát ve studených budovách. Tohle nám pašeráci neslibovali, vracíme se

02.03.2016 15:24

Z Německa odchází stále více Iráčanů, kterým se nelíbí protimuslimské nálady, špatná strava a přeplněná uprchlická centra. Deziluze z evropského snu se v posledních měsících rozšířila i do Švédska a Finska, kde se mezi uprchlíky objevují podobné tendence k návratu do vlasti. Informuje The Daily Mail.

Zklamaní uprchlíci: Jídlo bylo odporné, ani zvířatům by to neměli dávat. Nutili nás spát ve studených budovách. Tohle nám pašeráci neslibovali, vracíme se
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Migranti u východu z "džungle"

Roste počet iráckých uprchlíků, kteří se rozhodli opustit uprchlická centra a vrátit se zpět do vlasti. Vidina lepší práce a lepšího života je totiž v přímém kontrastu s podmínkami, ve kterých nyní v Německu přebývají a zklamání se šíří dál.

Německu na druhé straně pomalu dochází kapacity a zdroje na poskytnutí důstojných životních podmínek všem příchozím, což situaci nijak nepřidává. Uprchlíci si v přeplněných centrech stěžují na „strašné jídlo“ a na to, že se na ně Němci dívají jako na bezdomovce.

Do Německa totiž v roce 2015 přišlo více než milion lidí, z nichž většina přebývá v horkou jehlou sešitých uprchlických centrech, kde se o ně starají skupinky dobrovolníků, kteří čelí tlaku ze strany uprchlíků i ze strany systému.

K tomu se zpřísňují pravidla pro získání azylu, obrovské počty příchozích zhoršují možnosti integrace a navíc je pro uprchlíky mnohem těžší shledat se se svoji rodinou, která je mnohdy stále ještě v jejich vlasti. Rostoucí protiuprchlické nálady situaci jen dále vyostřují.

Celý text zde

„To, co jsem v Evropě viděl, vůbec neodpovídá tomu o čem jsem snil. Není to takové, jak tvrdili pašeráci,“ řekl sedmatřicetiletý Gazwan Abdulhasen Abdulla, který se v Iráku živil jako řidič kamionu. Nyní se společně s dalšími 150 uprchlíky, včetně jeho ženy a čtyř dětí, vrací zpět do Iráku.

„Jídlo bylo strašné, tak odporné, že ani zvířatům by to nikdo neměl dávat. Nutili nás spát v těchto studených, prázdných budovách a když někdo tvrdil, že je mu špatně, tak ho prostě ignorovali,“ dodal. „Všude je vidět, že na nás Němci shližejí jako na bezdomovce. Chybí mi moje rodina a nemůžu se dočkat až se dostanu domů.“

Podobně tomu je ve Švédsku, kde mnoho uprchlíků ruší svoje žádosti o azyl. Jejich počet vzrostl na více než 500 měsíčně. Podle švédských úřadů také vzrostl počet lidí, kteří sice žádost podali, v současnosti však nejsou k dohledání. Jen za listopad bylo zrušeno 1275 žádostí o azyl, jelikož mnozí žadatelé se neobjevili ani na prvním slyšení.

Podobně je na tom i Dánsko, které nedávno zpřísnilo podmínky za kterých se lze do země dostat a Finsko, odkud odešly tisíce uprchlíků, kteří poté byli k vidění jak ve své vlasti líbají zem.

Podle statistik OSN se jen za první dva měsíce roku 2016 přepravilo přes Středozemní moře více než 130 000 lidí s cílem dostat se do Evropy. V současnosti je to více než za prvních šest měsíců roku 2015.

reklama

autor: spa

změny ve smlouvách

Dobrý den, nechápu, jak piráti mohou podpořit pro nás tak nevýhodné změny zakládajících smluv EU. Nebo myslíte, že jsou pro nás výhodné? A kdyby byly změny schváleny, neměli bysme jako občané mít pak možnost rozhodnout, zda chceme v EU nadále zůstávat? Myslíte, že změny projdou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentát na Fialu. Kdo ho spáchal? „Tohle snad není možný,“ žasne Holec

12:34 Atentát na Fialu. Kdo ho spáchal? „Tohle snad není možný,“ žasne Holec

Na Petra Fialu spáchali v poslední době hned dva atentáty, oznámil komentátor Petr Holec. A pořádně …