Zkoušel lidi a mlátil se do čela, jak to, že jsou tak blbí. Vašek Klaus dělal z lidí blbce, ale to Valtr Komárek taky. Unikátní vzpomínka z ústavu zvaného „Jakešova věštírna“

03.08.2020 19:29 | Zprávy

VZPOMÍNKY A PERLY Obsáhlý rozhovor Petra Husáka s Tomášem Ježkem, politikem a jednou z hlavních tváří privatizace, je po všech stránkách fascinující čtení. Kniha vyšla v roce 1997 pod názvem BUDOVÁNÍ KAPITALISMU V ČECHÁCH. Ježek popisuje na téměř 300 stranách celý svůj dosavadní život. Své začátky v Ekonomickém ústavu ČSAV, přátelství s Václavem Klausem, prostředí proslulého Prognostického ústavu nebo své porevoluční politické působení jako ministr privatizace. Kniha obsahuje mnoho osobních a trefných postřehů o tehdejších politických osobnostech. Zajímavostí je, že Petr Husák knihu vydal i přes Ježkův výslovný nesouhlas.

Zkoušel lidi a mlátil se do čela, jak to, že jsou tak blbí. Vašek Klaus dělal z lidí blbce, ale to Valtr Komárek taky. Unikátní vzpomínka z ústavu zvaného „Jakešova věštírna“
Foto: Archiv KK
Popisek: Ekonomové Václav Klaus, Karel Kříž a Tomáš Ježek krátce po listopadu 89

S Václavem Klausem chodili na stejnou základní školu i gymnázium a koncem 60. let se spolu sešli i v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd, kam oba nastoupili po vojně. Toto období popisuje Tomáš Ježek jako radostné: „Svět byl tehdy v 60. letech vůbec takovej hezkej a voňavej, já jsem tehdy vyjel na Západ a mnoho mých kolegů také. Součástí našeho denního chleba bylo chození na české filmy a jejich kritika, návštěvy Semaforu, výstavy surrealistů, absurdní divadlo, poezie beatniků. Budování názoru na ekonomické otázky bylo podloženo velice širokou angažovaností v literárních aktivitách. Psali jsme do literárních časopisů. Klaus byl v redakční radě Tváře, já jsem taky psal.“

O Václavu Klausovi se v knize hovoří na několika místech a často. Jak ho viděl Tomáš Ježek, blízký přítel, který ho znal desítky let?

Klaus měl vždycky potřebu publika, chtěl se před lidmi ukázat, ale zároveň je stmelovat, organizovat a dávat do kupy. To je jeho bytostná potřeba, takový on prostě je. Kdykoliv napsal nějaký text, okamžitě ho všem rozdal. Zkoušel lidi, jestli už četli tuhletu věc nebo viděli támhleten film, a když ho zpravidla neviděli, tak se strašně mlátil do čela, jak je možný, že jsou tak blbý a ještě to neviděli. Nikdo už nespočítá lidi, které tímhle způsobem přinutil něco přečíst a vyrovnat se mu. Takové to provokování, to je přesně jeho styl.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana

5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana

PO STOPÁCH MAJORA ZEMANA Díl Mimikry ze seriálu 30 případů majora Zemana se proslavil písní Bič boží…