Zdravotnictví rozumějí všichni. Minimálně aspoň jednou byli u doktora, a tak vědí, jak to má chodit. Těmito slovy uvedl debatu o zdravotnictví v Liberci její hlavní aktér Přemysl Sobotka. Původní profesí lékař, tou další politik. Byl předsedou i místopředsedou Senátu, nyní je náměstkem hejtmana Libereckého kraje pro zdravotnictví.
Varoval před léčbou pomocí internetu. „Tam se nedívejte. Když se najde podobná diagnóza, tak to aby si člověk zatloukl skobu a vzal provaz.“ Jak vypozoroval, všichni se buď hodně nebo alespoň trošku bojí chodit k doktorovi. „Pravda, která se u doktora odhalí – člověk ji dopředu tuší – dá velkou pecku. Každý by měl mít optimismus, že se uzdraví,“ konstatoval a podělil se o své zkušenosti z medicíny. „Dva kluci měli stejný typ nádoru, stejnou histologii. Jeden to psychicky zabalil, druhý ne. Toho druhého, který přežil, stále potkávám v Jizerkách. Je to o té hlavě, která velmi pomáhá,“ zdůraznil.
Všichni jsme jenom lidé. I lékaři a sestry. „Tím pádem jsou lepší i horší, vynikající i slabší. Od toho se odvíjejí naše zkušenosti,“ řekl. Věnoval se i nemocnicím. „Všichni by viděli nejraději nemocnice v každém městečku, aby to měli co nejblíže. Ale tak to nejde. V budoucnu se do nemocnice bude muset dojet,“ předpověděl. Zdravotnictví je ovlivňováno lidským faktorem, penězi a také politiky. „Patří do té kategorie, že všemu rozumějí,“ vypozoroval. „V době, kdy jsem působil v různých funkcích v Senátu a objížděl jsem republiku, tak mně ukazovali nemocnice – výkladní skříně. Ale nemluvili se mnou o ekonomice, o interpersonálních věcech. Teď co jsem na kraji, tak to dostávám plnou ranou. Musím říci, že vnitřnosti zdravotnictví nejsou zrovna nejkrásnější,“ uvedl.
V liberecké krajské nemocnici se bude stavět nový pavilon. Náklady jsou odhadovány na 950 milionů korun. Což je hodně peněz. „Nemocnice ho však potřebuje. Byla postavena za Marie Terezie, a ta už tu dlouho není,“ povšiml si a zavzpomínal na rok 1970. „Už jsem tu dělal doktora. Tehdejší geniální primáři usoudili, že se v těch prostorech nedá žít. Podařilo se udělat statický posudek na starou internu. Z něj vyplynulo, že je naprosto nevyhovující a do týdne spadne. Proběhlo 47 let a stále stojí. Právě na místě staré interny se vybuduje nový pavilon,“ objasnil. Hotový by měl být v roce 2022.
Všechno se odvíjí od peněz. „Platíme si zdravotní pojištění, za děti a důchodce platí stát. Je to objem peněz, který vůbec není malý. Přesto nestačí,“ konstatoval. Proč? „Zvýšily se požadavky personálu ohledně mezd. Roste kvalita a hlavně cena přístrojů, které jsou v nemocnicích,“ upozornil. Máme podle Sobotky také moc nemocnic. „Ne všechny jsou schopné se uživit,“ vypozoroval. Velkým evergreenem je, že je málo doktorů i zdravotních sester. „Není to ale zas tak dramatické. Spíše je to uměle vytvářené. Navíc jednotlivé nemocnice si přetahují doktory, přeplácejí a tím stanoví daleko vyšší mzdovou laťku, než je špitál schopen udržet,“ uvedl. Liberecká nemocnice je podle jeho slov ekonomicky stabilizovaná a jako jedna z mála v republice je schopna investovat ročně 150 milionů z vlastního výdělku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban