Zkušený pravičák Haas se vysmál ODS: Vypadá to, že za vás mluví Zaorálek

30.07.2014 15:46

Publicista Tomáš Haas reagoval na tiskovou konferenci Občanské demokratické strany, během níž Petr Fiala a Miroslava Němcová kritizovali českou zahraniční politiku. Žádají vyloučení Ruska z Rady Evropy. Haasovi vadí, že ODS obviňuje Rusko bez jakéhokoli vyšetřování a důkazů. Kritizuje také, že občanští demokraté změnili přístup k zahraniční politice vlády.

Zkušený pravičák Haas se vysmál ODS: Vypadá to, že za vás mluví Zaorálek
Foto: MK
Popisek: Tomáš Haas

Haas reagoval na tiskovou konferenci ODS: „Nevěřím svým uším. Předseda Fiala a Mirka Němcová kritizují nedostatek informací o postoji vlády. Fiala k Izraeli a  Palestině a Němcová k Ukrajině. Zatímco Fiala kritizuje vládu za nedostatečnou podporu Izraele, k Ukrajině chce Němcová tvrdší a rozhodnější protiruský postoj. Včetně sankcí,“ uvádí publicista. Diví se ale tomu, že jinak ODS nemá vůči vládní politice výhrady.

ODS dosud souhlasila se Zaorálkem a jeho politikou. Najednou kritizuje nedostatečné vysvětlení sankcí

Od začátku ukrajinské krize je to poprvé, kdy ODS vyslovila výtku k současné zahraniční politice. Týká se to toho, že vláda dostatečně nevysvětlila podnikatelům důvod pro přitvrzení sankcí vůči Rusku. Přitom strana dlouho stála za postojem ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

„Vážený pane předsedo, podporujete vyloučení Ruska z Rady Evropy. Nemáte, jak sám říkáte, žádné důkazy a žádáte vyšetření. Ale paní Němcová nemá pochyb a tak, bez jakéhokoliv vyšetřování, už znáte viníka – Rusko,“ vzkázal Haas.

Vysvětlování sankcí by se měla ujmout ODS. Její tiskový mluvčí Zaorálek na to nestačí, rýpl si Haas

„Možná by se toho měla ujmout ODS, která s vládou po celou dobu krize bezvýhradně souhlasí. Tiskový mluvčí ODS Zaorálek, jak je vidět, na to nestačí. Nevěřím tomu, že ODS již půl roku podporuje politiku, o které nic neví,“ diví se publicista, který je zároveň členem občanských demokratů.

Sobotka věří, že se ČR sankce nedotknou. ODS tvrdí opak a žádá lepší vysvětlení

České republika při úterním rozhodování o hospodářských sankcích proti Rusku postupovala tak, aby pomohla udržet jednotný postup celé Evropské unie vůči Rusku a současně ochránila co nejvíce tuzemskou ekonomiku a pracovní místa. Uvedl to dnes v tiskovém prohlášení premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, podle něhož dohodnuté sankce nebudou mít žádný zásadní vliv na českou ekonomiku.

ODS předpokládá, že se ekonomické sankce proti Rusku nějakým způsobem dotknou i Česka. „Alibismus, který předvádí pan premiér Sobotka, je úplně nepochopitelný. Mají-li být ty sankce účinné, má-li je Rusko pocítit a má-li na základě nich změnit svou politiku, tak je přece logické, že se určitým způsobem mohou dotknout i těch, kteří ty sankce uplatňují," uvedl předseda ODS Petr Fiala. Za odpovědné by naopak považoval, kdyby vláda s možnými dopady seznámila české podnikatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic neplatit, všechno si nahrávat. Už prý přetekla mez. Až vás přijdou lustrovat hygienici...

21:32 Nic neplatit, všechno si nahrávat. Už prý přetekla mez. Až vás přijdou lustrovat hygienici...

Výkon státní správy nemá být o zastrašování. „Způsob nařízení plošných kontrol s doporučením vůči po…