Zlá krev? Zeman a ČSSD ve sporu: Hrad má člověka na ministra, Hamáček taky. A může být ještě hůř

23.05.2019 8:18

Kdo obsadí post ministra kultury po odcházejícím ministru kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD)? Před jeho schůzkou na Pražském hradě padají různá jména. Píší to Lidové noviny.

Zlá krev? Zeman a ČSSD ve sporu: Hrad má člověka na ministra, Hamáček taky. A může být ještě hůř
Foto: Twitter J. Ovčáčka
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman
reklama

Nejvážnějším kandidátem přitom byl ostravský divadelní režisér Ivan Krejčí. Nyní se však spekuluje také o exministru zahraničí v Rusnokově vládě Janu Kohoutovi. Podle zdroje z ČSSD se jej snaží protlačit prezident Miloš Zeman. „U nás je to neprůchozí,“ uvedl zdroj. Kohout pak k tomu dodal, že jde asi o nějaký šum.

Anketa

Prezident Zeman šikanuje část Česka, tvrdí Dominik Hašek. Má gólman pravdu?

7%
93%
hlasovalo: 26082 lidí

Dalším adeptem je prý také starosta Náchoda Jan Birke. Ten tuto spekulaci ale odmítl. Stejně tak ji odmítl místopředseda ČSSD Roman Onderka. Padlo však také jméno sociálnědemokratického exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, ředitele Moravského zemského muzea Jiřího Mitáčka či náměstkyně pro řízení sekce živého umění na předmětném resortu Kateřiny Kalistové.

Jak však uvádějí Lidové noviny, předseda ČSSD Hamáček jde na dnešní schůzku s prezidentem s úplně jiným jménem. „Do 28. května žádný komentář,“ řekl však k celé věci mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Čeká se totiž na schůzku Staňka s prezidentem. 

V případě, že by se pak prezident zdráhal přijmout ministrovu rezignaci, došlo by k jeho odvolání. „To je ale varianta, která v důsledku nic neřeší, pokud prezident zůstane dál neochotný. Podle Ústavy totiž ‚jmenuje a odvolává členy vlády‘, nikde se nepraví, že musí přijmout vůli koaličních stran bez dalšího. Už to i prokázal, takže aktuálně hrozícímu scénáři někteří sociální demokraté přezdívají ‚reverzní Poche‘,“ píší Lidové noviny s popisem situace, k níž v minulosti došlo na Ministerstsvu zahraničních věcí, kdy Zeman odmítl jmenovat ministrem Miroslava Pocheho.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…