Zlá zpráva: S imigranty je to úplně jinak, než si myslíme a jak se navrhuje

18.06.2015 13:21 | Zprávy
autor: vam

Ve světě má agentura IRIN pověst zasvěceného zdroje analýz humanitárních krizí a zkoumání, co s nimi. V souvislosti se současným přílivem desítek tisíc uprchlíků do Evropy nyní agentura upozornila na studii, podle níž je řada předpokladů, s nimiž EU hledá řešení krize, mylná. Píše o tom server iDNES.cz s tím, že jen v letošním roce se do začátku června do Evropy přes Středozemní moře dostalo 85 tisíc uprchlíků.

Zlá zpráva: S imigranty je to úplně jinak, než si myslíme a jak se navrhuje
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Na to, že snahy o řešení uprchlické krize možná vycházejí z úplně chybných předpokladů, upozornila Kristy Siegfriedová z nevládní agentury IRIN. Ta původně pracovala téměř 20 let pod hlavičkou OSN. Nyní se osamostatnila a zaměřuje se na navrhování – dle svých slov – funkčních řešení humanitárních problémů. Využívá jak analytiků, tak zkušeností „z první ruky“ ze své rozsáhlé sítě 170 korespondentů ve více než 70 zemích.

Uprchlíci ví, jaká rizika je čekají. Ale jsou ochotni je podstoupit

Siegfriedová vycházela ze studie Evropského institutu pro migrační politiku (MPI) a jeho obsáhlého výzkumu, založeného na rozhovorech se 120 uprchlíky či potenciálními uprchlíky v Evropě, na Blízkém východě a v severní Africe. Právě tato zpráva zpochybňuje některé teze, které politici leckdy předkládají lidem a které mohou znít zasvěceně a správně.

Například tak prý není pravda, že migranti podnikají riskantní cestu, protože nerozumí rizikům. Výzkum prý ukázal, že migranti jsou si poměrně dobře vědomi strastí, jaké je cestou čekají. Soudí ale, že perspektiva zisku za nebezpečí i tak stojí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…