Zlá zpráva: S imigranty je to úplně jinak, než si myslíme a jak se navrhuje

18.06.2015 13:21

Ve světě má agentura IRIN pověst zasvěceného zdroje analýz humanitárních krizí a zkoumání, co s nimi. V souvislosti se současným přílivem desítek tisíc uprchlíků do Evropy nyní agentura upozornila na studii, podle níž je řada předpokladů, s nimiž EU hledá řešení krize, mylná. Píše o tom server iDNES.cz s tím, že jen v letošním roce se do začátku června do Evropy přes Středozemní moře dostalo 85 tisíc uprchlíků.

Zlá zpráva: S imigranty je to úplně jinak, než si myslíme a jak se navrhuje
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto
reklama

Na to, že snahy o řešení uprchlické krize možná vycházejí z úplně chybných předpokladů, upozornila Kristy Siegfriedová z nevládní agentury IRIN. Ta původně pracovala téměř 20 let pod hlavičkou OSN. Nyní se osamostatnila a zaměřuje se na navrhování – dle svých slov – funkčních řešení humanitárních problémů. Využívá jak analytiků, tak zkušeností „z první ruky“ ze své rozsáhlé sítě 170 korespondentů ve více než 70 zemích.

Uprchlíci ví, jaká rizika je čekají. Ale jsou ochotni je podstoupit

Siegfriedová vycházela ze studie Evropského institutu pro migrační politiku (MPI) a jeho obsáhlého výzkumu, založeného na rozhovorech se 120 uprchlíky či potenciálními uprchlíky v Evropě, na Blízkém východě a v severní Africe. Právě tato zpráva zpochybňuje některé teze, které politici leckdy předkládají lidem a které mohou znít zasvěceně a správně.

Například tak prý není pravda, že migranti podnikají riskantní cestu, protože nerozumí rizikům. Výzkum prý ukázal, že migranti jsou si poměrně dobře vědomi strastí, jaké je cestou čekají. Soudí ale, že perspektiva zisku za nebezpečí i tak stojí.

Studie také upozorňuje, že nelze vkládat zásadní naděje v osvětové kampaně varující před nebezpečím v rukou pašeráků, směřované do zemí původu uprchlíků. Lidé totiž mají tendenci důvěřovat informacím, které potvrzují, co si už dříve mysleli, zatímco na informace, které jejich vidění světa rozbíjejí, nahlížejí s podezřením a sklonem je odmítnout jako překroucené či propagandistické.

Vojenská akce proti pašerákům by měla jen krátkodobý efekt

EU se například nyní chystá otevřít informační středisko v Nigeru, které by „poskytovalo realistický pohled na pravděpodobný úspěch migrace“. Jenže ředitelka evropské sekce MPI Elizabeth Collettová upozorňuje, že podobné středisko už před sedmi lety zřídila v Mali. Nemělo úspěch a brzy zaniklo.

Autoři studie došli také k závěru, že pašerácké sítě jsou nepříliš podrobně zmapované. A jsou prý schopné poměrně snadno nahrazovat vypadnuvší články a jsou relativně přizpůsobivé.

Krátkodobá akce například za použití vojenské síly by tak mohla mít jen dočasný efekt a záleželo by na tom, jak dlouho by nějaká taková akce byla z hlediska EU udržitelná politicky i po stránce nákladů.

Celý text je ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

10:05 Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

Před pár dny herečka Aňa Geislerová vyzvala radní ČT Hanu Lipovskou, aby se někdy jela podívat na fi…