Zlámalová z LN: Bakala si musí vybrat. Buď zaplatí miliardami, nebo prestiží

21.09.2013 10:33

Podnikatel Zdeněk Bakala se stal salónním kritikem poměrů, morálky a hlasatelem západních civilizačních standardů, nemůže se proto teď divit, když jsou v kritické chvíli žádány po něm. Musí si vybrat, zda za pád hodnoty OKD zaplatí miliardami z vlastní kapsy, nebo prestiží a společenským postavením, píše analytička Lidových novin Lenka Zlámalová.

Zlámalová z LN: Bakala si musí vybrat. Buď zaplatí miliardami, nebo prestiží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala
reklama

Třetí nejbohatší český miliardář Zdeněk Bakala si podle Lenky Zlámalové vypěstoval dvojí identitu. Sám o sobě rád prohlašuje, že je jen finančním investorem, který umí kupovat firmy a obratem je se ziskem prodávat dál. Na druhou stranu si ale vypěstoval druhou identitu vlivné figury společenského života.

"Roky draze placený pokus o rovnováhu mezi rolí drsného finančního žraloka, využívajícího všech možností globálního kapitalismu, kde se na nějakou etiku a morální zodpovědnost nehraje, a toho nejušlechtilejšího z miliardářů, je po prudkém pádu hodnoty OKD dolů dál neudržitelný. Zdeněk Bakala si musí vybrat, jestli za útlum zaplatí miliardami z vlastní kapsy, nebo prestiží a společenským postavením," píše Zlámalová v LN.

Z milionáře miliardářem díky OKD

V roce 2000 se stal z podnikatele dolarový milionář, když prodal belgické společnosti první českou investiční banku Patria. V roce 2003 začal Bakala vyjednávat o nákupu OKD, zatímco původní majitelé, obvinění z divoké privatizace dolů, usilovali o nákup zbývajícího státního podílu. Celá privatizace se protáhla skoro na rok a cena stoupala. V říjnu o rok později Bakala oznámil, že je novým majitelem OKD. Nikdy nezveřejnil, kolik za společnost zaplatil, mluví se o 10 miliardách.

"Patria udělala z Bakaly milionáře, miliardářem se stal v OKD. A to především díky své schopnosti vytvořit kolem pěti moravských dolů složitou strukturu honosně znějících firem s atraktivním jménem New World Resources a zahraničními sídly a její akcie udat za vysokou cenu hned na třech burzách," popisuje Zlámalová Bakalův byznys.

Symbol politického podnikatele

Zároveň si Bakala podle analytičky postupně pěstoval svou druhu identitu "mecenáše havlovského intelektuálního proudu", stal se symbolem politického podnikatele a dostal se do blízkosti Václava Havla a Karla Schwarzenberga. "Bakala si zároveň pečlivě pěstuje roli vykladače západních mravů a kosmopolitnosti. Z Bakaly se pro část elit stává symbol vymezení proti čecháčkovství," dodává Zlámalová.

Letos v létě v rozhovoru pro časopis Forbes podnikatel popisoval, jak se má dobře, a že pád OKD jej netíží, protože jde jen o desetinu jeho jmění. Ve vyhrocené atmosféře na severu Moravy to působí poněkud arogantně. "Právě konflikt dvou neslučitelných identit Zdeňka Bakaly zvyšuje společenskou výbušnost zavírání Dolu Paskov a propouštění tisíců lidí," konstatuje analytička LN Zlámalová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …