Zlatej Babiš, to nebyl šílenec. To si budeme říkat za vlády Pirátů, obává se Ondřej Neff

18.12.2020 8:50

Neefektivní kroky, s jejichž pomocí vláda, potažmo premiér Andrej Babiš (ANO), provádí Českou republiku epidemií nemoci covid-19, nahrávají podle spisovatele a novináře Ondřeje Neffa Pirátům, kteří mají reálnou šanci zvítězit v příštích volbách, což jej samotného děsí: „Hřib? Potěš pánbu. Abychom neříkali ‚zlatej Babiš, byl to packal, ale ne šílenec‘,“ píše Neff v komentáři pro server NeviditelnýPes.cz.

Zlatej Babiš, to nebyl šílenec. To si budeme říkat za vlády Pirátů, obává se Ondřej Neff
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Ondřej Neff

Již začátkem nového roku se má v Česku spustit projekt plošného očkování, na základě očkovací starategie, která není dostatečně připravena, Neff soudí, že tento krok země nezvládne. „Nejlepší propagací pro nadcházející očkovací celoplošnou ofenzívu by byly přesvědčivé informace o promyšlených efektivních přípravách. Ministerstvo zdravotnictví sice vydalo Strategii očkování, je to ale šestnáctistránkový obecný elaborát, který neodpovídá na základní otázky jako kdy, kam, jak,“ píše.

Nepřekvapují jej proto obavy skeptických lajků či odborníků. Připomíná i slova koordinátora expertní skupiny Covid-Czechia Petra Ludwiga, která v rozhovoru pro Právo řekl: „Se zkušeností, jak vláda dělala jiné projekty, tak si nemyslím, že očkování zvládne.“

Systém, jakým by se mělo očkování řídit, se nelíbí eni exministru zdravotnictví Romanu Prymulovi, který proto ve čtvrtek odmítl nabídku, že by se měl stát vládním zmocněncem pro očkování. „Není možné to řídit ze čtyř míst,“ řekl doslova.

„Je to všem viditelný krach vize, že by se měl stát řídit jako firma. Rozdíl mezi efektivitou soukromého sektoru a čehokoli, v čem má prsty stát, je ohromující. Tak to trvá – bohužel – po celou poválečnou dobu,“ glosuje situaci Neff.

„Za komunistů byl stát neefektivní, jelikož žádný soukromý sektor nebyl. Od převratu před třiceti lety máme změnu, avšak stát zůstal stejný, jako byl, v mnohém ohledu se zhoršil. Opozice teď s gustem pere vládě hlavu kvůli břídilskému zápasu s pandemií, ale všeho do času,“ pokračuje novinář.

Volby s velkou pravděpodobností změní poměry. „Vize piráta Bartoše v čele státu není nereálná. Podle toho, jak jeho politický soudruh Hřib řídí Prahu, můžeme jen říct, potěš pánbu,“ obává se Neff,  abychom pak neříkali ‚zlatej Babiš, byl to packal, ale ne šílenec‘.

„Za těchto okolností máme čtvrtý stupeň… aniž bychom věděli, proč je aplikován plošně a proč kritéria uplatňovaná na jednotlivé profese jsou očividně nesmyslná,“ shrnuje závěrem.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …