Zlatuška a Filip se shodli: Prezidentovy argumenty jsou směšné, jedná nepřijatelně

06.05.2015 22:40

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm, rektorka VŠE Hana Machková, předseda sněmovního výboru pro vědu a vzdělání Jiří Zlatuška (ANO), místopředsedkyně sněmovního výboru pro vědu a vzdělání Anna Putnová (TOP 09) a předseda komunistů Vojtěch Filip ve středečních Událostech, komentářích České televize o dalším kole bojů prezidenta Miloše Zemana s akademickou obcí. Všichni hosté včetně Vojtěcha Filipa byli k prezidentovi velmi kritičtí.

Zlatuška a Filip se shodli: Prezidentovy argumenty jsou směšné, jedná nepřijatelně
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman navštívil Brandýs nad Labem
reklama

Paní Machková hned na úvod konstatovala, že prezidentův podpis je při jmenování profesorů jen formálním završením náročného procesu uchazečů o profesuru. Jde o proces velmi obtížný a úspěšně jím projít není nic triviálního. „Je to symbolické gesto jako poděkování ze strany státu, že si váží vzdělanosti,“ předestřela svůj náhled na věc rektorka.

Ve stejném duchu se vyjádřil i Wilhelm, který poukázal na to, že stát v podobě prezidenta by se neměl vměšovat tak, že odmítne přidat svůj podpis. „To řízení trvá zhruba dva roky,“ připomněl Wilhelm. Může se samozřejmě stát, že bude mít prezident republiky zásadní výhrady, ty by ovšem měl sdělit dané škole, aby případně celý proces zhodnotila znovu a třeba dospěla ke stejnému výsledku. Jistě prý lze přemýšlet o změnách ve jmenovacím procesu, ale nelze ustupovat tlaku hlavy státu. Bez tlaku by bylo možné vést rozumnou debatu o změnách.

Role kádrováka prezidentovi nesluší

Do debaty se zapojili i politici. „Současná právní úprava prezidentovi neumožňuje vybírat jako z jídelního lístku, koho bude jmenovat a koho ne,“ poznamenala k tomu Putnová s tím, že se prezident pravděpodobně této povinnosti chce zbavit. „Stylizovat se do role kádrováka je pro prezidenta nedůstojné,“ poznamenala dále Putnová.

Zlatuška dodal, že dal prezident jasně najevo, jakých hodnot si váží a jakých ne. Ukázal, že hodnoty ceněné ve vyspělém světě pro něj v této věci nehrají takovou roli. Argumenty, které prezident uvádí, jsou směšné a zakrývají nějaký jiný záměr, který má,“ je přesvědčen Zlatuška.

Stojí za pozornost, že i Vojtěch Filip poukázal na složitost celé procedury vedoucí ke jmenování profesora. Jestliže bylo řečeno, že to trvá přibližně dva roky, měla Kancelář prezidenta republiky dost času, aby podala nějakou námitku. „Toto nejmenování v závěru ukazuje na selhání, neříkám, že samotného prezidenta, ale spíše Kanceláře prezidenta republiky. Selhání systému,“ konstatoval Filip.

Předseda komunistů také připomněl, že o zřízení univerzity rozhoduje stát, a také proto je v závěru celého systému jmenování profesorů prezidentův podpis jakožto představitele státu. V závěru Filip prohlásil, že na sebe prezident možná chtěl strhnout pozornost. „Ale soustředí ji na sebe způsobem, který je nepřijatelný.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…