Zlé. Po zákazu spalovacích motorů toto vybublalo na Piráty

9.6.2022 9:24 dop. | Ze sítí

Evropský parlament schválil zákaz spalovacích motorů. Přijal totiž návrh, který od roku 2035 zakázuje prodej nových osobních aut a lehkých užitkových vozů se spalovacími motory. Finálně budou zákaz schvalovat všichni premiéři či prezidenti EU, tedy Evropská rada. Každopádně se mnozí pozastavují nad hlasováním pirátských europoslanců. Piráti totiž před volbami slibovali, že zákaz spalovacích motorů nepodpoří.

Zlé. Po zákazu spalovacích motorů toto vybublalo na Piráty
Foto: Repro Facebook
Popisek: Pirátští poslanci 2021-2025

Z dostupných zdrojů lze vyčíst, jak se k tomuto zásadnímu rozhodnutí postavili čeští reprezentanti na půdě Evropského parlamentu. A některá zjištění jsou vzhledem k dříve proklamovaným heslům velmi zarážející.

Pro zákaz spalovacích motorů tedy hlasovali čtyři čeští europoslanci. Luděk Niedermayer (STAN, TOP 09), Markéta Gregorová, Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa (všichni Piráti).   

Zdržel se Stanislav Polčák (STAN).

Naopak proti hlasovali Evžen Tošenovský, Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová, Jan Zahradil (všichni ODS), Hynek Blaško, Ivan David (všichni SPD), Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský (všichni KDU-ČSL), Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Martin Hlaváček, Ondřej Knotek (všichni ANO), Radka Maxová (ČSSD), Kateřina Konečná (KSČM).

Ve světle tohoto hlasování tedy nepřekvapí např. vyjádření europoslance Alexandra Vondry (ODS): „Rozhodnutí Evropského parlamentu zakázat prodej spalovacích motorů od roku 2035 považuji za špatné. Zákazem sázíme vše na elektroauta, aniž bychom nechali prostor pro vývoj alternativních druhů pohonu. Tento vývoj bude mít negativní vliv na českou ekonomiku, která je z velké části závislá na automobilovém průmyslu se spalovacími motory. Je úsměvné, že v záplavě radikálních opatření prošla výjimka pro milionářské Ferrari.“

 

Podobně zní i tweet Dity Charanzové (ANO), místopředsedkyně Evropského parlamentu, která rovněž hlasovala proti: „V EP prošel návrh na zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory od roku 2035. Hlasovala jsem proti. Jsem pro zdravou planetu, ale taky pro zdravý rozum. Proto s tímto návrhem nesouhlasím.“

Uživatelé sociálních sítí se však pozastavují nad hlasováním pirátských europoslanců. Citují prohlášení jedné z tváří pirátské kampaně Olgy Richterové, která na dotaz týkající se „Green Dealu“ odpověděla před zhruba 8 měsíci: „My jsme pro soutěž inovací, takže nejsme pro zákaz aut se spalovacím motorem, máme to i výslovně v programu.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala promlouval k národu. Babiš to sledoval. A přišel šok... Natočeno další VIDEO

18:28 Fiala promlouval k národu. Babiš to sledoval. A přišel šok... Natočeno další VIDEO

Expremiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém pravidelném pořadu Čau lidi zaměřil mimo jiné na projev k ná…