Zlé mobily z Číny? Je to jinak, jde jen o peníze! Amerikou otřásl článek slavného profesora, má to vážné důsledky

2. 1. 2019 12:47

Před firmou Huawei varují nejenom v Čechách, ale i v USA. Profesor ekonomie Jeffrey Sachs sepsal článek, který Trumpovu administrativu kritizuje za zatčení ředitelky financí této společnosti, protože firma obchodovala s Íránem, a obviňuje ho z „gangsterských praktik“, pokrytectví a provokací. Prý hájí zájmy zaostávajících amerických společností. Pod palbou kritiky pak profesor smazal svůj profil na Twitteru. A objevily se dotazy, zda si čínská firma článek neobjednala.

Zlé mobily z Číny? Je to jinak, jde jen o peníze! Amerikou otřásl článek slavného profesora, má to vážné důsledky
Foto: Repro Youtube
Popisek: Jeffrey Sachs, profesor ekonomie z Columbia University
reklama

„Zatčení finanční ředitelky Huawei je nebezpečným krokem Donalda Trumpa v jeho prohlubujícím se konfliktu s Čínou,“ říká hned na úvod Sachs. Podle něj Trump, který se snaží dosáhnout dominance nad Čínou, přivolává neštěstí a situace se začíná podobat stavu okolo roku 1914. Dodal podrobnosti, USA prý požádaly Kanadu, aby zmíněnou finanční ředitelku Mengovou zatkli, když cestovala z Hong Kongu do Mexika, a vydali ji do USA. „Takový krok je skoro vyhlášením války USA proti čínský obchodníkům,“ tvrdí profesor. A dodává, že tento bezprecedentní krok může ohrozit americké obchodní zástupce, kdyby proti nim jiné státy postupovali podobně.

Anketa

Kdo pronesl nejlepší vánoční/novoroční projev?

80%
7%
hlasovalo: 12990 lidí

Sachs k tomu dodává, že se stává jen velice vzácně, aby manažeři byli zatčeni za nekalou činnost společností, většinou pouze za zpronevěru, úplatky nebo násilí. Sachs nerozporuje, že by tomu tak mělo být, ale začínat s tím u vysoké činitelky přední čínské firmy je podle něj provokace. Zmiňuje, že pokud by s tím chtěly Spojené státy začít, měly tak učinit u manažerů firem, které byly obviněny ze stejného prohřešku, ale pouze za něj zaplatily pokutu. Z finančních institucí jmenuje například Bank of America, ING, banku Barclays nebo Deutsche Bank. „Žádný z jejich ředitelů nebyl zatčen či zadržen za tato porušení,“ říká Sachs.

Fotogalerie: - Nový čínský velvyslanec

Oslava devětašedesátého výročí založení Čínské lid...
Nový čínský velvyslanec Zhang Jianmin
Tak ještě jednou...
Na čínském velvyslanectví promluvili místopředseda...
Hamáček při debatě s Jaroslavem Tvrdíkem
Velvyslanec Zhang Jianmin

Profesor tvrdí, že tato akce souvisí s Trumpovou snahou podkopat čínskou ekonomiku cly a zabráněním přístupu na západní trhy čínským technologickým společnostem. Prý tak činí z komerčních důvodů, aby ochránil zaostávající americké společnosti, a o ochranu mezinárodního práva se nejedná. USA též podle Sachse varují před softwarem a hardwarem této společnosti z důvodu možné špionáže, nicméně důkazy prý nepředložily. Profesor dodává, že USA si myslí, že mohou ostatní země přinutit neobchodovat s Íránem, nicméně pokud by se o něco podobného snažila Čína, nikdy by to nepřipustily. „Když pravidla mezinárodního obchodu překážejí gangsterským praktikám Donalda Trumpa, tak podle něj musí jít stranou,“ myslí si profesor ekonomie a dodává, že se tak v podstatě vyjádřil i ministr zahraničí Mike Pompeo, když v Bruselu prohlásil, že USA bude odstupovat od smluv, které nejsou v jejich zájmu či jejich spojenců.

Celý článek profesora ZDE

Reakcí na jeho článek se zřejmě našlo dost a nebyly pochvalné, protože profesor zrušil svůj účet na Twitteru, jak informovala agentura Bloomberg. Prý stále doufá, že v otázce Číny zvítězí chladný rozum nad horkými hlavami. Ovšem člen neziskové organizace Asia Society o profesorovi napsal, že Sachs je podepsán pod předmluvou dokumentu Digitální národ společnosti Huawei, a položil otázku, zda dostal za článek zaplaceno, a pokud ano, tak zda to měl zmínit.

Článek agentury Bloomberg ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

17:24 Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

Andrej Babiš sdílel na Twitteru článek z amerického deníku Washington Post, kde se psalo o úspěchu č…