Zlé tušení. Západ dá přednost pohodlí a plynu. Jen řeči, ne zbraně

25.02.2022 7:21

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk se obává, že Západ dá dříve či později přednost svému pohodlí před podporou Ukrajiny. Západ sice agresi Ruska odsoudil, ale pak už se vytasil jen se sankcemi, ze kterých si ruský prezident Vladimir Putin mnoho nedělá. A obyčejní Rusové už jsou tak chudí, že své další zchudnutí možná ani nezaznamenají. A Západ je podle Honzejka moc pohodlný na to, aby přitvrdil.

Zlé tušení. Západ dá přednost pohodlí a plynu. Jen řeči, ne zbraně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest proti vpádu ruských vojsk na Ukrajinu

Petr Honzejk je zklamán z reakce Západu na ruský vpád na Ukrajinu. Strašení sankcemi ve chvíli, kdy na ukrajinské občany na sídlištích dopadají ruské rakety, se Honzejkovi nezdá dostatečné.  

„Lze navíc pochybovat o tom, že Západu sankční elán vydrží. Sankce budou přirozeně bolet nejen Rusko, ale i západní země. Budou poškozeni exportéři, může se zvýšit nezaměstnanost. Může dojít i k omezení dodávek ruského plynu, což povede ke zvýšení cen energií. To v situaci, kdy i bez toho dosahují ceny rekordních úrovní a obyvatelstvo to nese značně nelibě. Západní demokracie, na rozdíl od autoritářského Ruska, nemohou dlouhodobě hlas nespokojeného obyvatelstva ignorovat,“ napsal Honzejk na Facebooku.

Čím více dnů uplyne od 24. února 2022, kdy ruští vojáci na rozkaz Vladimira Putina vtrhli na Ukrajinu, tím více se budou lidé v EU, včetně Česka, i v USA ptát, proč by měli Ukrajině finančně pomáhat a proč by je mělo trápit, co se na Ukrajině děje, když přece sami mají dost problémů, třeba s rostoucími cenami energií. Tohoto scénáře se Petr Honzejk obává.   

„Problém celého Západu je v tom, že je příliš pohodlný, nechce si nic odepřít. Anekdotickou, ale velmi ilustrativní ukázkou je to, že evropská fotbalová federace UEFA, ač pod tlakem politiků, ještě pár hodin před invazí váhala s rozhodnutím přesunout finále Champions League z Petrohradu. Sponzorem je totiž Gazprom. Zkrátka když jde o velké peníze, mizí odhodlání jako pára nad hrncem. Neodepřeme si ani ten fotbal,“ pokračoval Honzejk.

Ukrajina podle komentátora spadne do ruské sféry vlivu. A nabízí se otázka, kdo bude další.

Petr Honzrek promlouvá

Petr Honzrek promlouvá

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hokejové zlato: Tvrdé vyřízení účtů ze strany ČT

8:17 Hokejové zlato: Tvrdé vyřízení účtů ze strany ČT

Český hokejový tým v neděli večer vybojoval proti švýcarskému týmu zlatou medaili na mistrovství svě…