Zlé zprávy pro Vystrčila. Skvělé pro Pirka a řečníka z Václaváku. Sázkaři už volby rozjeli

21.09.2022 18:40 | Analýza

Jak dopadnou volby do Senátu? Sázková kancelář Fortuna nabízí pohled do všech volebních obvodů očima sázkařů. Šéfovi Senátu Vystrčilovi těsně dýchá na záda právník Tomáš Nielsen za stranu PRO. Bát by se naopak neměl profesor Jan Pirk (za TOP 09), kterému sázející věří mimořádně. Zvolení se očekává i v případě herce Tomáše Töpfera (za ODS) a překvapivě i u energetického odborníka Ivana Noveského (za PRO). V Senátu by se měl dle sázek u Fortuny udržet i Tomáš Jirsa (ODS).

Zlé zprávy pro Vystrčila. Skvělé pro Pirka a řečníka z Václaváku. Sázkaři už volby rozjeli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 11070 lidí
Odhady sázkové kanceláře Fortuna v některých obvodech překvapily. Například v Jihlavě, sledované kvůli účasti předsedy komory Miloše Vystrčila, média do druhého kola favorizovala kromě něj Janu Nagyovou z ANO. Fortuna však dává větší šance na vítězství kandidátovi strany PRO a viditelné osobnosti posledních dní, právníku Tomáši Nielsenovi. A to ve velmi nadějném kurzu 2,90, nejnižším ze všech kandidátů na druhém místě.

Ještě pozoruhodnější predikce nabízí obvod Mělník. Zde je za největšího favorita považován Ivan Noveský, kandidát za stranu PRO. Ještě před několika týdny nepříliš známý odborník na energetiku, kterého proslavily komentáře o cenách energií a principech evropské energetiky, například při protestu na Václavském náměstí, přeskočil dosavadního senátora Petra Holečka. Někdejší televizní radní Zdeněk Šarapatka, kandidát SPOLU, je na tom ještě hůře.

Jinde naopak vede „jistota“, třeba v Českém Krumlově populární senátor Tomáš Jirsa, který se o šestiletý mandát uchází již počtvrté. Pokud by uspěl, vyrovnal by se senátorským rekordmanům, jako byl například Jaroslav Kubera. A nejspíš má skutečně našlápnuto, sázkaři jeho výhru odhadují v kurzu 1,10, což je jeden z nejnižších mezi všemi kandidáty vůbec.

Podobně favorizována je obhajující Alena Dernerová v Mostě v kurzu 1,25. Lékařka, kterou proslavil boj proti korupci ve společnosti Krajská zdravotní, by vyhrála už potřetí. Za jejího hlavního rivala je považován Jan Paparega, primátor Mostu a kritik vládní koncepce integrace menšin.

Obhájit by prý měl i Jan Horník, místopředseda Senátu za STAN, v Karlových Varech. Jeho kurz 2,00, ale jistotu nedává, hlavně proto, že jeho vyzyvatel Petr Kulhánek má kurz 3,00.

A nic jistého nemá ani Václav Chaloupek, v Senátu viditelný jako předseda stálé komise pro sdělovací prostředky, který vedl kampaň proti zvolení Hany Lipovské do Rady České televize. Kurz 2,40 s ním sdílí jeden ze soupeřů v obvodu Plzeň-město, Karel Naxera, a v těsném závěsu duo pronásleduje bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Stejný kousek jako Tomáši Jirsovi se může povést jeho kolegovi Jiřímu Oberfalzerovi, který má v Berouně kurz vůbec nejnižší – 1,08. A jako soupeře do druhého kola prorokují sázkovky serióznímu patriarchovi jeho výrazný protiklad – hudebního producenta Janise Sidovského.

Vůbec největším favoritem je ale podle sázkařů Michael Canov v Liberci, na kterého si můžete vsadit v kurzu 1,07 ku jedné. Kandidátka ANO Radka Loučková Kotasová, nemluvě o Martině Motshagen ze SPOLU, nemá být pro populárního starostu venkovské obce Chrastava konkurencí.

Pikantní souboj prorokují v obvodě Jičín, kde si to ve druhém kole mohou rozdat Tomáš Czernin a René Franěk. Ředitel Zoo Chleby a kandidát Svobodných přitom přišel s tvrzením, že ztratil podporu ODS, protože jí ve SPOLU udělali scénu lidé z TOP 09, kde je senátor se šlechtickým titulem jednou z nejvýraznějších tváří.

V Pardubicích má podle Fortuny obhájit dlouholetá senátorka a místopředsedkyně komory, lidovkyně Miluše Horská.

Zajímavý průběh slibují brněnské obvody, v jednom z nich je za hlavního favorita považován herec Tomáš Töpfer, který jako svůj hlavní vztah ke svému obvodu uvádí, že v Brně natáčel televizní seriál Četnické humoresky.

Ve druhém pak senátora Duška, který opustil hnutí ANO a teď ho nominují dohromady ODS a ČSSD, může prohnat Petr Vokřál, bývalý primátor a letošní kandidát ANO.

V Kroměříži je prorokován souboj dam, současnou senátorku Jelínkovou za lidovce s velmi podobnými kurzy dotahují lékařka Olga Sehnalová a právnička Jana Zwyrtek Hamplová. Ta hovořila o tom, že chce být protipólem senátorky za KDU-ČSL, a sázkaři naznačují, že by voliči mohli ve druhém kole rozhodovat právě mezi nimi.

Nejsledovanější jsou jako tradičně obvody pražské. Silnou pozici má u sázkařů profesor Jan Pirk, kandidát SPOLU na Praze 10, i když čelil mezi stoupenci vlády kritice, že je „antivaxer“. Současná senátorka Renata Chmelová ani poslanec Jiří Kobza mu nemají konkurovat.

Pikantní souboj by se mohl rýsovat na Praze 11, kde by proti sobě ve druhém kole mohli stanout Hana Kordová Marvanová a Vladimír Špidla. Pikantní proto, že pamětníci možná vzpomenou, kterak Marvanová Špidlovi jako svéhlavá poslankyně Unie svobody několikrát málem položila vládu. Pravděpodobnější však prý je postup současného senátora Ladislava Kose.

Za favorita je sázkaři považován Jiří Růžička, první místopředseda komory z TOP 09. Na Praze 6 má na obhajobu mandátu kurz 1,10. Jeho soupeřem ve druhém kole má podle všeho být buď Dana Balcarová od Pirátů, anebo podceňovaný Petr Vacek, kandidát strany PRO a populární tvář covidových i energetických demonstrací.

reklama

autor: jav

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dokud nebude vláda držet Babiše za kule…“ V Brně se Paroubek s Konečnou rozjeli

4:44 „Dokud nebude vláda držet Babiše za kule…“ V Brně se Paroubek s Konečnou rozjeli

Při bleskové návštěvě Brna bývalý premiér Jiří Paroubek slavnostně odhalil pamětní desku a besedoval…