Zločinci, říká o Nočních vlcích ministerstvo. Foldyna: Nejsou to pasáci ani dealeři drog

03.05.2018 7:27

Blíží se 73. výročí konce druhé světové války. To mimo jiné znamená, že se na cestu vydává také ruský motorkářský gang Noční vlci, kteří chtějí uctít padlé hrdiny Rudé armády, která osvobodila značnou část Evropy od nacismu. Na fakt, že předci těchto mužů napomohli k porážce Adolfa Hitlera upozorňuje např. místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Jenže české Ministerstvo vnitra varuje, že gang má i své stinné stránky. Noční vlky prý víc než úcta k padlým hrdinům charakterizuje kriminální pozadí klubu.

Zločinci, říká o Nočních vlcích ministerstvo. Foldyna: Nejsou to pasáci ani dealeři drog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruský motocyklový klub Noční vlci uctil památku padlých rudoarmějců na Olšanských hřbitovech

Ruský motorkářský klub Noční vlci se znovu chystá na cestu. Znovu se chtějí vydat z Ruska přes země, které za druhé světové války osvobodila Rudá armáda, a 9. května dorazí do Berlína. Na stejnou cestu se motorkáři, kteří podporují ruského prezidenta Vladimira Putina, vydali např. v roce 2015, aby oslavili 70. výročí konce války.

V Česku se názory na činnost Nočních vlků různí. Místopředseda ČSSD a poslanec Jaroslav Foldyna se netají sympatiemi k tomuto klubu. Když jeli v minulých letech Noční vlci přes Česko, doprovázel je.

„Oni nás osvobodili. Oslavují vítězství nad fašismem, to je podstatné. Moje rodiče v roce 1945 osvobodila v Břeclavi právě Rudá armáda, takže jsem rád, že můžu jít a nemusím. Tuhle tradici držím a jsem rád, že se mohu svobodně vyjádřit, přestože se to celé řadě lidí nelíbí,“ uvedl Foldyna pro server Lidovky.cz.

Naproti tomu aktivisté jako Jan Cemper, Tomasz Peszynski či politici TOP 09 a některých jiných stran mají za to, že Noční vlci především šíří ruskou propagandu, čímž jsou nebezpeční. Peszynski nedávno natočil video, v němž Noční vlky přirovnal k sovětským okupantům, kteří k nám přijeli na tancích v roce 1968.

„Oni sice nemají tanky, mají jenom motocykly, ale jedou tady ze stejného důvodu. Jedou tady šířit ruský imperialismus, vměšování do České republiky. Jsou to zločinci, podporuje je česká pátá kolona, podporují je fašisti a podporují je komunisti. Jestli vám záleží na demokracii a svobodě, tak se nebojte, proboha, lidi, nebojte se, nic vám neudělají! Přijdeme a postavíme se jim na odpor, budeme proti nim protestovat a nebudeme se jich bát. Točím toto video proto, že na Facebooku umí psát výzvy každý a já vám ukazuju sebe, svůj obličej, jsem Tomasz Pezsynski a říkám, že se nebojím Rusů a postavím se na začátku května Nočním vlkům. A ptám se vás, jestli půjdete se mnou. Jestli se bojíte někoho, koho se bát nemusíte, anebo jestli máte odvahu bránit svobodu a demokracii. Doufám, že se uvidíme 7. května na akci proti Nočním vlkům!“ uvedl Tomasz Peszynski. 

Kriticky se k tomuto uskupení staví české ministerstvo vnitra. „Noční vlci jsou nejmocnější ruský motocyklový gang, který se výrazně zapojuje do organizovaného zločinu, ale také má úzké kontakty do bezpečnostní komunity skrze holding ‚Volk‘ a těší se významné podpoře prezidenta Putina,“ charakterizuje motorkáře ministerstvo.

Motorkáři na sebe upozornili např. tím, že se zapojili do obsazování ukrajinkého poloostrova Krym a anexi poloostrova Ruskem plně podporují. České ministerstvo vnitra také upozorňuje, že gang proslavily skandály a kriminální pozadí této organizace.

„Nedomníváme se, že členové této skupiny jakkoliv reprezentují padlé a jejich rodiny. Tato skupina je spíše známá svými skandály a kriminálním pozadím než úctou k památce obětí druhé světové války,“ tvrdila mluvčí ministerstva Irena Valentová.

Jaroslav Foldyna však takovýto popis činnosti Nočních vlků důrazně odmítl. Není mu známo, že by páchali trestnou činnost. „Vůbec nechápu, jak si někdo může dovolit říkat o nich, že je to zločinecký gang. Neslyšel jsem o jediném zločinu, který by spáchali. Neprodávají drogy, nejsou to pasáci, není to ozbrojený gang, který by někoho přepadal,“ rozzlobil se zákonodárce.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

21:00 Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

„I voják může být ve funkci prezidenta humanistou,“ říká generál Petr Pavel, jenž byl hostem pořadu …