Zločinci, říká o Nočních vlcích ministerstvo. Foldyna: Nejsou to pasáci ani dealeři drog

3. 5. 2018 7:27

Blíží se 73. výročí konce druhé světové války. To mimo jiné znamená, že se na cestu vydává také ruský motorkářský gang Noční vlci, kteří chtějí uctít padlé hrdiny Rudé armády, která osvobodila značnou část Evropy od nacismu. Na fakt, že předci těchto mužů napomohli k porážce Adolfa Hitlera upozorňuje např. místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Jenže české Ministerstvo vnitra varuje, že gang má i své stinné stránky. Noční vlky prý víc než úcta k padlým hrdinům charakterizuje kriminální pozadí klubu.

Zločinci, říká o Nočních vlcích ministerstvo. Foldyna: Nejsou to pasáci ani dealeři drog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruský motocyklový klub Noční vlci uctil památku padlých rudoarmějců na Olšanských hřbitovech

Ruský motorkářský klub Noční vlci se znovu chystá na cestu. Znovu se chtějí vydat z Ruska přes země, které za druhé světové války osvobodila Rudá armáda, a 9. května dorazí do Berlína. Na stejnou cestu se motorkáři, kteří podporují ruského prezidenta Vladimira Putina, vydali např. v roce 2015, aby oslavili 70. výročí konce války.

V Česku se názory na činnost Nočních vlků různí. Místopředseda ČSSD a poslanec Jaroslav Foldyna se netají sympatiemi k tomuto klubu. Když jeli v minulých letech Noční vlci přes Česko, doprovázel je.

„Oni nás osvobodili. Oslavují vítězství nad fašismem, to je podstatné. Moje rodiče v roce 1945 osvobodila v Břeclavi právě Rudá armáda, takže jsem rád, že můžu jít a nemusím. Tuhle tradici držím a jsem rád, že se mohu svobodně vyjádřit, přestože se to celé řadě lidí nelíbí,“ uvedl Foldyna pro server Lidovky.cz.

Naproti tomu aktivisté jako Jan Cemper, Tomasz Peszynski či politici TOP 09 a některých jiných stran mají za to, že Noční vlci především šíří ruskou propagandu, čímž jsou nebezpeční. Peszynski nedávno natočil video, v němž Noční vlky přirovnal k sovětským okupantům, kteří k nám přijeli na tancích v roce 1968.

„Oni sice nemají tanky, mají jenom motocykly, ale jedou tady ze stejného důvodu. Jedou tady šířit ruský imperialismus, vměšování do České republiky. Jsou to zločinci, podporuje je česká pátá kolona, podporují je fašisti a podporují je komunisti. Jestli vám záleží na demokracii a svobodě, tak se nebojte, proboha, lidi, nebojte se, nic vám neudělají! Přijdeme a postavíme se jim na odpor, budeme proti nim protestovat a nebudeme se jich bát. Točím toto video proto, že na Facebooku umí psát výzvy každý a já vám ukazuju sebe, svůj obličej, jsem Tomasz Pezsynski a říkám, že se nebojím Rusů a postavím se na začátku května Nočním vlkům. A ptám se vás, jestli půjdete se mnou. Jestli se bojíte někoho, koho se bát nemusíte, anebo jestli máte odvahu bránit svobodu a demokracii. Doufám, že se uvidíme 7. května na akci proti Nočním vlkům!“ uvedl Tomasz Peszynski. 

Kriticky se k tomuto uskupení staví české ministerstvo vnitra. „Noční vlci jsou nejmocnější ruský motocyklový gang, který se výrazně zapojuje do organizovaného zločinu, ale také má úzké kontakty do bezpečnostní komunity skrze holding ‚Volk‘ a těší se významné podpoře prezidenta Putina,“ charakterizuje motorkáře ministerstvo.

Motorkáři na sebe upozornili např. tím, že se zapojili do obsazování ukrajinkého poloostrova Krym a anexi poloostrova Ruskem plně podporují. České ministerstvo vnitra také upozorňuje, že gang proslavily skandály a kriminální pozadí této organizace.

„Nedomníváme se, že členové této skupiny jakkoliv reprezentují padlé a jejich rodiny. Tato skupina je spíše známá svými skandály a kriminálním pozadím než úctou k památce obětí druhé světové války,“ tvrdila mluvčí ministerstva Irena Valentová.

Jaroslav Foldyna však takovýto popis činnosti Nočních vlků důrazně odmítl. Není mu známo, že by páchali trestnou činnost. „Vůbec nechápu, jak si někdo může dovolit říkat o nich, že je to zločinecký gang. Neslyšel jsem o jediném zločinu, který by spáchali. Neprodávají drogy, nejsou to pasáci, není to ozbrojený gang, který by někoho přepadal,“ rozzlobil se zákonodárce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní.

20:46 Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní.

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Martin Koller utrpěl v minulém týdnu opravdu nevšední zážitek- dvojj…