Zlomové rozhodnutí: Německo pošle Ukrajině Leopardy. Zelenou mají i Poláci

24.01.2023 21:21

Německo pošle Ukrajině tanky Leopard 2 a povolí to i spojencům, jako je Polsko, informoval zpravodajský magazín Spiegel.

Zlomové rozhodnutí: Německo pošle Ukrajině Leopardy. Zelenou mají i Poláci
Foto: Repro Youtube
Popisek: Německý tank Leopard 2

Přestože Berlín ani Washington v úterý do pozdních hodin dodávky tanků oficiálně nepotvrdily, představitelé Kyjeva už změnu v postoji Německa vítají. „Několik set tanků pro naše nejlepší tankisty na světě. To se stane skutečnou údernou pěstí demokracie proti autokracii z bažin,“ napsal na Telegramu Andrij Jermak, šéf administrativy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

O rozhodnutí poslat tanky

O západní tanky prosí Kyjev několik měsíců. Podle svých slov je zoufale potřebuje, aby poskytl svým silám palebnou sílu a mobilitu k prolomení ruských obranných linií a znovudobytí okupovaného území na východě a jihu.

Německé rozhodnutí se má týkat nejméně jedné společnosti vyrábějící tanky Leopard 2 A6, uvedl časopis Der Spiegel, který o tom informoval jako první. Jedna rota se obvykle skládá ze čtrnácti tanků, uvedla agentura Reuters.

Scholz se ocitl pod tlakem spojenců i vládních partnerů. Podle Spiegelu na něj tlačili Zelení i Svobodná demokratická strana (FDP), aby Ukrajině tanky poskytl. Kancléř dnes učinil rozhodnutí, které nikdo nebral na lehkou váhu. To, že Německo podpoří Ukrajinu tankem Leopard, je silný projev solidarity,“ citoval zpravodajský portál t-online Christiana Duerra, parlamentního lídra vládních Svobodných demokratů (FDP).

Mluvčí německé vlády a ministerstva zahraničí a obrany v Berlíně se odmítli vyjádřit.

Server Novinky přinesl vyjádření vojenských analytiků pro Wall Street Journal, podle kterých se jedná o důležitý politický signál, že západní podpora Kyjeva je nadále pevná, ale situace na bojišti se pravděpodobně příliš nezmění. „Neexistuje žádný konkrétní zbraňový systém, který by byl řešením. Je zapotřebí vyváženosti všech systémů,“ řekl minulý týden vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě Christopher Cavoli.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Uvažujete kandidovat do vedení ANO?

Máte asi největší šanci oslovit nejen další voliče, ale i ostatní strany se s vámi ezdráhajíjednat jako třeba s Babišem. Nebo myslíte, že by s Schillerovou nebo Havlíčkem nastala nějaká změna? O nich se často jako o adeptech na nvé lídry mluví, ale podle mě to jsou jen cvičené opičky Babiše, nic ve...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vysmátý Babiš pil becherovku. Večeře, u níž nebyly kamery

18:47 Vysmátý Babiš pil becherovku. Večeře, u níž nebyly kamery

Andrej Babiš si začal užívat svůj „politický detox“. A podle slov internetové glosátorky, kterou na …