Zmar, lítost, naštvání. Uzavřené trhy byly poslední kapka. Demonstranti se svolávají na Letnou k velkému protestu

27.11.2021 15:50 | Ze sítí

„My se nedáme, a věříme, že vy také ne!“ Hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES zve lidi na nedělní protest na Letné v Praze proti Babišově vládě, která od pátku vyhlásila nouzový stav a nová protiepidemická opatření. Na akci budou stany s odborníky z řad právníků a lékařů a hudební program.

Zmar, lítost, naštvání. Uzavřené trhy byly poslední kapka. Demonstranti se svolávají na Letnou k velkému protestu
Foto: Repro YouTube CNN Prima News
Popisek: Jakub Olbert, majitel restaurace Šeberák v pražských Kunraticích

„Svolali jsme protest rychle a hlavně v reakci na vyhlášení nouzového stavu a proti Babišovi a jeho vládě v demisi,“  zve předseda iniciativy Chcípl PES a majitel pražské restaurace Šeberák Jakub Olbert na nedělní odpolední událost, která nese název Festival odvahy a svobody. Akce odstartuje ve 13:00 a její konec je plánovaný na 17:00. 

Účastnící budou mít možnost navštívit semináře lékařů, právníků, ekonomů, ředitelů škol a také na ně čeká hudební program.

Vláda ve čtvrtek rozhodla, že restaurace, bary či kluby budou muset mít od pátku zavřeno mezi 22.00 a 04.59 hod. Na veřejnosti nebudou lidé moci konzumovat alkohol. Zakázala také konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce bude moci od pátku maximálně 1000 osob, a to očkovaných nebo po covidu. Na další hromadné akce typu oslav, večírků či plesů bude moci od pátku maximálně 100 lidí.

Olbert kritizuje především nečekané zrušení trhů v Praze, na které se stánkaři dlouze připravovali: „Ještě během dneška se všichni těšili na to, že po tom složitém roce jim Vánoce pomohou snížit ty ztráty. To, co jsem viděl v pátek v pět hodin, když jsem přijel na Staroměstské náměstí, to byl zmar, lítost, naštvání nad tím vším, co ty lidi teď čeká. Nezbylo jim vůbec nic!“ popisoval zoufalost trhovců, kteří se připravovali celý rok, nakoupili zboží, zaplatili dopředu nájmy, někteří si vzali i půjčky.

Anketa

Půjdete na třetí dávku očkování proti covidu?

37%
hlasovalo: 40659 lidí
Nařízení se opírá o vyhlášení nouzového stavu. Olbert cituje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, když shodil v dubnu vládní nařízení, které se opíralo o nouzový stav: „Stát si napříště musí být vědom toho, že vydává opatření zjevně nezákonná, jež zřejmě působí jeho adresátům škodu a újmu na základních právech. Nejvyšší správní soud nehodlá spekulovat o motivaci státu. Nicméně je fakt, že způsob vydávání mimořádných opatření v krátkých intervalech eliminuje účinnost soudního přezkumu.“

Možnost soudní ochrany nás obyvatel poskytované Nejvyšším správním soudem se tak vytrácí a naráží na své limity „Dostáváme se do úplně stejného stavu, kdy jedno nařízení bude střídat druhé. Nejvyšší správní soud nemá prostor pro to, aby ta nařízení zrušil, než se dostanou k projednání žaloby na současné nařízení, tak už máme nařízení jiné,“ upozorňuje Olbert.

Následně ve videu na základě zákonů konkrétně vysvětluje, proč nebudou dodržovat žádná plošná nařízení, která se opírají o nouzový stav, a dává cenné rady ostatním podnikatelům.

„Bojujeme ve velmi složitých podmínkách, bude důležité, jak 28. listopadu zvládneme, aby náš další rok byl zase o něco svobodnější. My se nedáme a věříme, že vy také ne. Je to pro nás další výzva. Vy jste důvod, který nás přesvědčil, že ta naše cesta je správná,“ dodali závěrem organizátoři Jakub Olbert a Jiří Janeček, že 10.000 lidí na Staroměstském náměstí na demonstraci 17. listopadu je silný důvod, proč pokračovat.

Hnutí spolu s dalšími uskupeními také organizuje petici proti povinnému očkování, kterou podle Janečka zatím online podepsalo asi 13.000 lidí.

Vedle hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES se na pořádání akcí podílí řada dalších uskupení, například Trikolóra, Svobodní, Švýcarská demokracie nebo Manifest. Podle předsedy strany Manifest Davida Tesaře se na nedělní akci budou lidé moci od 13:00 setkat s právníky nebo lékaři, kteří jim zodpoví otázky o epidemii a o tom, jak se bránit protiepidemickým opatřením vlády.

Podle Janečka příští týden spustí hnutí call centrum, na jehož fungování se bude podílet 112 dobrovolníků z řad odborníků a pět telefonistek. Lidé se budou moci telefonicky poradit o tom, jak se bránit proti opatřením vlády například v zaměstnání. Janeček v té souvislosti zmínil povinné očkování, o kterém se hovoří v souvislosti s některými profesemi.

Hnutí také plánuje na Štědrý den na Staroměstském náměstí rozlévat rybí polévku a na Silvestra bude pořádat od 18:00 na stejném místě akci s názvem Demonstrace za svobodu v roce 2022.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co udělá Putin? Už není cesty zpět, padlo. Expert o Ukrajincích, velké změny

8:35 Co udělá Putin? Už není cesty zpět, padlo. Expert o Ukrajincích, velké změny

Bezpečnostní poradce a bývalý příslušník armádních elitních jednotek SOG Lumír Němec v Událostech, k…