Změna zákona o velezradě. Podmínky pro podání žaloby budou přísnější

02.03.2013 12:10

Podmínky pro podání žaloby na prezidenta pro velezradu budou přísnější. Zatímco nyní ji podává Senát, napříště bude do procesu zapojena také Sněmovna. Žaloba bude muset být navíc schválena v obou komorách ústavní většinou. Zákonodárci změnu přijali v novele ústavy, která zavedla přímou volbu prezidenta.

Změna zákona o velezradě. Podmínky pro podání žaloby budou přísnější
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus pronesl poslední novoroční projev ve svém funkčním období

Nová pravidla budou platit od pátku, tedy ode dne, kdy se úřadu hlavy státu ujme Miloš Zeman. Nebude se vztahovat na Václava Klause, který ve funkci skončí o půlnoci na pátek. O žalobě na něj budou senátoři rozhodovat na pondělní mimořádné schůzi. Jde o vůbec první návrh žaloby na prezidenta.

Nyní platné znění ústavy uvádí, že prezident může být stíhán pro velezradu před Ústavním soudem na základě žaloby Senátu. K jejímu přijetí horní komorou stačí souhlas nadpoloviční většiny přítomných senátorů; ústava nevyžaduje souhlas nadpoloviční většiny všech členů komory ani ústavní, tedy třípětinovou většinu přítomných senátorů.

Nově bude platit, že Senát bude moci podat ústavní žalobu jen se souhlasem Sněmovny. Vedle velezrady novela uvádí i "hrubé porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku". K přijetí návrhu žaloby budou navíc nutné hlasy tří pětin přítomných senátorů a tří pětin všech poslanců, tedy 120 členů dolní komory. Pokud Sněmovna návrh žaloby nepotvrdí do tří měsíců od žádosti Senátu, bude platit, že souhlas dán nebyl.

Nynější návrh žaloby na Klause podepsalo 28 z 81 senátorů z různých klubů kromě ODS. Před Ústavní soud chtějí prezidenta postavit kromě jiného kvůli novoroční amnestii a otálení s podpisem doplňku lisabonské smlouvy či dodatku k Evropské sociální chartě.

Ústavní novela od pátku také omezuje prezidentovu imunitu. Uvádí, že ho není možné zadržet a stíhat jen po dobu výkonu funkce.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…