Zmlátíš kantora, půjdeš do vězení. Ministr Chládek navrhuje zákon na ochranu učitelů

18.03.2014 8:20

Učitel a policista. Oba by mohli být chráněni stejným právním nástrojem. Ministerstvo školství chce takto učitelům nabídnout ochranu před agresivními žáky. Ministr Marcel Chládek (ČSSD) mluví o tom, že by měl pedagog status veřejného činitele. Možný útočník by tak mohl skončit klidně ve vězení.

Zmlátíš kantora, půjdeš do vězení. Ministr Chládek navrhuje zákon na ochranu učitelů
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna
reklama

Anketa

Kdo by měl odstoupit z vlády?

4%
31%
34%
7%
1%
hlasovalo: 31097 lidí

Ministr Marcel Chládek chce oprášit zákon, který sociální demokracie již jednou do sněmovny poslala. „Chci zatím otevřít diskuzi, jestli je to správná cesta,“ řekl pro Právo šéf resortu. „Klima na školách se zhoršilo, dochází k častějšímu napadení učitelů ze strany rodičů a žáků. Proto zvažujeme vyšší právní ochranu,“ dodává.

Ministr si ovšem uvědomuje, že takový zákon nebude spásný. Naopak může být dvousečný. Sám učitel si totiž již nebude moci dovolit ani menší výchovný pohlavek. „Musí počítat s tím, že by se na něj mohlo vztahovat zneužití pravomoci veřejného činitele,“ přirovnává Chládek možné postavení pedagoga k politikovi.

Problémy jsou jinde

Na návrh již řada politiků reaguje nyní. Podle poslance a člena ústavně právního výboru Marka Bendy (ODS) by měl učitel mít autoritu danou svými schopnostmi. „Nedokážu si představit, že ji lze vynutit,“ řekl pro Právo Benda a dodává: „Pochybuji, že k tomu pomůže nějaký legislativní návrh, a nemyslím si, že by učitel měl být veřejným činitelem."

I podle místopředsedkyně školského výboru Anny Putnové (TOP 09) je problém jinde. V disciplíně, kterou je třeba posílit. Navíc by větší ochrana učitelů prý znamenala jejich vyčlenění z řady povolání, která by si ji také měla zasloužit, jako řidiči MHD či úředníci za přepážkami. Šéf sněmovního školského výboru Jiří Zlatuška (ANO) má za to, že by měly děti na pedagoga pohlížet jako na někoho, kdo jim zprostředkovává cenné vzdělání. Celý nápad nepovažuje za rozumný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …