Zmrazení důchodů je porušení vládního slibu, naznačil Jankovský

28. 2. 2012 21:36

Je zmrazení důchodů porušená vládního slibu? Podle ministra Kamila Jankovského z Věcí veřejných se na to dá takto nahlížet. Přesto připustil, že Miroslav Kalousek k tomu má pádné důvody. Pesimismus je prý na místě.

Zmrazení důchodů je porušení vládního slibu, naznačil Jankovský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský
reklama

Ministr financí Miroslav Kalousek spolu s premiérem Petrem Nečasem nedávno zmínili možné zmrazení důchodů na tři roky. Je to porušení vládního slibu? „Tak samozřejmě dá se na to takto pohlížet. Ale ten problém, před kterým dnes stojíme, není jen na naší straně. Pokles ekonomiky zasáhl celou Evropu, takže před problémy, kterým teď budeme muset čelit, stojí většina evropských zemích,“ uvedl v rozhovoru pro Týden.cz Kamil Jankovský.

Ministr pro místní rozvoj, který problematiku důchodů v rámci koalice po volbách vyjednával, prý Kalouska chápe. Zároveň je ale jeho strana proti úplnému zmrazení důchodů. „Pesimismus pana ministra Kalouska je na místě. Jeho východiska pro ta opatření také nikdo nezpochybňuje,“ dodal Jankovský.

Ministr uvedl i důvody, proč bylo přistoupeno až k tak „drastickým“ krokům. „Obecně řečeno klesá výkonnost hospodářství, a to výrazněji, než se předpokládalo. V době, kdy se dělala prognóza pro státní rozpočet, tak se počítalo s růstem HDP kolem dvou procent, dnes jsme na kladné nule. Na nižších příjmech a vyšších výdajích státního rozpočtu se podepisuje i nárůst předčasných důchodů a nižší výběr daní a pojistného,“ vyjmenovával.

„V tuto chvíli se hledá balíček opatření, který by dopadl rovnoměrně na všechny,“ ujišťoval Jankovský. Podle něj nejde, aby reformy dopadly nejdramatičtějším způsobem na nejvíce ohrožené skupiny, mezi které důchodci patří. Vše je prý ale ještě ve stádiu debat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…