Zmrazte Rusům konta a zablokujte víza, vyzvali Sobotku tři exministři

15. 3. 2014 17:08

Bývalý velvyslanec v Rusku a exministr obrany Luboš Dobrovský, exministři Michael Kocáb a Martin Bursík a senátor za TOP 09 Jaromír Štětina vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku k razantním postupům vůči Rusku. Ten to ale nepovažuje za vhodné a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek mu dává za pravdu. Zprávu přinesl server iDnes.cz.

Zmrazte Rusům konta a zablokujte víza, vyzvali Sobotku tři exministři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

Sobotka obdržel od Dobrovského, Kocába, Bursíka a Štětiny dopis, v němž ho vyzývají, aby například vláda ukončila vydávání víz Rusům, zmrazila účty Rusů v Česku a také zastavila vstup ruského byznysu do země.

„To je přesně ten způsob reakce, který by si Česká republika měla odpustit," reagoval Sobotka s tím, že Evropa bude brána vážně pouze tehdy, bude-li postupovat společně. A tak by se prý měla zachovat i Česká republika. „Jednostrannou akci vůči Rusku bych pokládal za chybný krok," dodal pro iDnes.cz.

Podle jeho názoru plošné hospodářské sankce nejsou řešením, protože by mohly způsobit problémy nejen Rusku, ale ohrozily by i pracovní místa v České republice.

Signatáři: Svoboda je nevyčíslitelná penězi

„Žádáme, aby vláda ČR na domácí půdě zajistila: 1. okamžité zastavení vydávání víz občanům Ruské federace, 2. zrušení možnosti obdržení dvojího občanství pro občany Ruské federace od 1. 1 .2015, 3. zmrazení kont ruských občanů v ČR s cílem prověřit legálnost těchto vkladů, 4. zastavení vstupu ruského byznysu a kapitálu do ČR, 5. zrušení tendru na výstavbu nových jaderných reaktorů v Temelíně," vyjmenovávají signatáři dopisu své požadavky.

Apelují také na to, že cena svobody je penězi nevyčíslitelná a že čeští občané určitě pochopí uvalení sankcí na Putinův režim. Vyzvali také předsedy všech demokratických politických stran, aby se k jejich požadavku připojili.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…