Známý ekonom varuje: Musíme se chovat jinak. Hrozí i válka

28.11.2012 9:11 | Zprávy

REPORTÁŽ Potřeba lidí v zemědělství, průmyslu, službách nebo státní správě ustavičně klesá a to stále rychleji. Nahrazují nás nové technologie. Nelze proti tomu bojovat a nazývat tuto situaci krizí, ze které se brzy vzpamatujeme. Musíme se přizpůsobit a využít příležitostí, které tato transformace společnosti přináší. Jinak hrozí další nepokoje a možná i válka. V Olomouci to včera řekl světově uznávaný ekonom Milan Zelený.

Známý ekonom varuje: Musíme se chovat jinak. Hrozí i válka
Foto: Oficiální stránky Milana Zeleného
Popisek: Profesor Milan Zelený

Do auly Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci dorazilo včera odpoledne několik desítek studentů poslechnout si slova ekonoma Milana Zeleného. Ten hned v úvodu svého vystoupení řekl, že to, co dnes nazýváme krizí, je spíše společenská transformace. Příkladem takové proměny podle něj je, když se třeba agrární společnost měnila na industriální.

Proti transformacím bojovat nelze

„Šlo o dlouhodobý proces, ve kterém probíhala celá řada krizí. Proti transformaci se nedá bojovat. Transformace je silnější než my všichni a než naše vlády, stát nebo podniky. Proti krizím se však bojovat dá a také se dost náruživě bojovalo. Vznikla americká revoluce, deset let po ní francouzská, ale přesto všechno utrpení se začala prosazovat průmyslová společnost. Hlavním hnacím motorem byla potřebná přeměna ekonomiky,“ řekl studentům Zelený.

Poté jsme si podle něj prošli několika dalšími transformacemi. „Průmyslová společnost se po druhé světové válce začala měnit na společnost služeb. To byla transformace, která přinesla počítače, internet a další věci. Nyní procházíme další proměnou. Po pěti letech této takzvané krize nás čekají nejméně další tři podobné čtyři roky. Společnost se tedy posouvá od globalizace k relokalizaci, po selhání globálních řetězců se vrací k lokálním výrobám, lokálnímu zemědělství a dochází k politickému sebeuvědomění, které se projevuje celkovou nedůvěrou vůči politické sféře a demokracii, která je založena na určitých demokratických předpokladech jako třeba existence stran a stranických ideologií,“ vysvětlil ekonom.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Účet za elektřinu klesne. Ale po srovnání s Evropou radost zmizí

9:55 Účet za elektřinu klesne. Ale po srovnání s Evropou radost zmizí

Českým domácnostem se opět o něco sníží výdaje na energie, jelikož v dubnu ceny elektřiny meziročně …