Známý nemocniční ředitel Dbalý je na tom hůř a hůř. Začnou mu rozprodávat majetek, zájem je prý hlavně o auta

24.01.2015 8:38

O zabavená tři auta exšéfa Homolky je prý zájem. Prodají se bez jeho souhlasu. Státní zástupce však musel podle MF Dnes složitě prokazovat, že ztrácejí hodnotu. Právě tato podmínka ovšem prodej zabavených věcí často komplikovala, a proto je připravena novela zákona, která praxi změní. Nebude trvat dlouho a bude se moci mnohem snadněji a rychleji prodávat zabavený majetek obviněných.

Známý nemocniční ředitel Dbalý je na tom hůř a hůř. Začnou mu rozprodávat majetek, zájem je prý hlavně o auta
Foto: repro youtube.com / tan
Popisek: Někdejší šéf nemocnice Na Homolce MUDr. Vladimír Dbalý
reklama

Šéfovi Homolky Dbalému, obviněnému kvůli zakázkám nemocnice, zabavili vozy značek Audi Q7, Toyota Rav 4 a Škoda Citigo. Přesto, že s prodejem nesouhlasí, státní úředníci v těchto dnech rozhodují, kdo se stane jejich novým majitelem.

Kolik zájemců se o auta přihlásilo, nechtěl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zatím sdělit. Podle serveru Lidovky.cz mělo Audi Q7 hodnotu 1,1 milionu korun, Toyota Rav 401 tisíc a Škoda Citigo 197 tisíc korun.

Podle MF Dnes je Dbalého případ jedním z mála, kdy dojde k prodeji bez souhlasu, neboť prý státní zástupci často nevyužívají možnosti prodat zajištěný majetek. Pokud totiž nemají souhlas majitele, musí složitě prokazovat, že věci ztrácejí svou hodnotu.

"Ačkoliv je možné prodat majetek obviněného i bez jeho souhlasu, když ztrácí hodnotu, brání častému využívání tohoto ustanovení zejména nejasnosti týkající se výkladu pojmu 'výrazná ztráta ceny'. Nebyl totiž jednoznačně vymezen a názory se liší,“ vysvětlila deníku mluvčí Ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Napříště vše půjde jednodušeji a hlavně rychleji

Z toho důvodu se připravila novela zákona, která už leží ve sněmovně a která vše zjednoduší. "Zákon umožní prodej majetku, u nějž je obvyklé, že ztrácí rychle na tržní hodnotě. Bude v něm uvedeno, že jde zejména o motorová vozidla a elektrozařízení, ale i o majetek, jehož správa je velmi nákladná,“ říká Hrochová. Oslovení státní zástupci MF Dnes prý se změnou rovněž souhlasí, protože budou moci postupovat rychleji.

Vladimír Dbalý s prodejem nesouhlasí a zabránit mu chtěla i jeho obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová. Ta poukazuje mimo jiné na to, že její klient je pouze obviněn, čili nebylo rozhodnuto o jeho vině či nevině, a přitom už se prodává jeho majetek.

"Obecně máme možnost majetek prodat, a to proto, abychom uchovali jeho hodnotu. Pokud s tím obviněný nesouhlasí, může podat stížnost a o ní rozhoduje soud,“ řekl státní zástupce Zdeněk Matula a dodal, že v případě Dbalého rozhodnutí o prodeji nabylo právní moci. Pokud obviněný majitel nakonec není odsouzen, dostane zpět peníze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

4:43 „Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

Češi začínají po mnoha měsících tvrdých zákazů znovu normálně žít, a přestože zahrádky oficiálně otv…