Známý soudce o žalobách na zvýšení platu: Vláda nám nemá co ukládat nebo přikazovat

03.04.2015 13:21

Pouze předseda Okersního soudu Brno-venkov Petr Jirsa mohl podat ústavní stížnost proti části rozhodnutí Nejvyššího soudu, která se týkala soudcovských platů. Jirsa si myslí, že by Ústavní soud měl nastavit mantinely pro případy, kdy se soudci budou domáhat doplatků svých platů za minulé roky. Sám se kvůli platům určitě soudit nebude. Jirsa to uvedl v rozhovoru pro server Idnes.cz.

Známý soudce o žalobách na zvýšení platu: Vláda nám nemá co ukládat nebo přikazovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Ústavního soudu v Brně

Jirsa svou stížností napadá část rozhodnutí Nejvyššího soudu, který dal za pravdu soudkyni Janě Lorencové z instituce, kterou Jirsa vede.

Server se Jirsy mimo jiné zeptal, zda měl vůbec možnost ústavní stížnost nepodávat, když mu její podání v podstatě nařídila vláda. „Vláda mi nic neuložila. Vláda nemůže žádnému soudci ani předsedovi soudu nic uložit. V usnesení vlády je uvedeno, že ukládá ministrovi spravedlnosti, aby nějakým způsobem zajistil podání ústavní stížnosti,“ bránil se soudce tomu, že by jen plnil úkol od vlády.

Na otázku, zda měl i jinou možnost než ústavní stížnost podat, uvedl: „Samozřejmě jsem měl možnost ji nepodat. Rozhodně tam nebyl žádný nátlak ze strany vlády nebo ze strany bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové nebo současného ministra Roberta Pelikána,“ tvrdil. Odmítl ale spekulovat o tom, co by se stalo, kdyby ústavní stížnost nepodal. „Můžeme jen teoretizovat o tom, jak by vláda případně přistupovala k dohodám se soudci. Nevím to a mohl bych se o tom jen dohadovat,“ uvedl pouze.

 Celý rozhovor je ZDE

Jirsa odpověděl i na dotaz, zda by k žádné dohodě o narovnání státu se soudci v celkové výši 1,2 miliardy korun nedošlo, kdyby ústavní stížnost nepodal. Uvedl, že nemůže odpovědět na to, jak by reagovala vláda. „My tady máme její usnesení se dvěma body. Jeden se týká dohod, druhý ústavní stížnosti. Pokud by jeden z nich nebyl splněn, opravdu nevím, jak by se vláda zachovala,“ řekl.

Jaký byl tedy podle něj důvod, proč vyslyšel přání vlády a rozhodl se nakonec přece jen podat ústavní stížnost? „Opravdu bych chtěl, aby se otázka platů definitivně vyřešila. Já v této věci nefiguruji jako soudce, ale jako orgán státní správy. To je poněkud jiná pozice,“ vysvětlil svůj pohled s tím, že v tomto smyslu musí zohlednit i to, jakým směrem se věc kolem platů soudců vyvíjela.


 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…