Znárodnění Bakaly! Už je to v parlamentu. Přečtěte si návrh zákona, který chce zjednat nápravu

22.09.2016 21:44

Úsvit - Národní koalice volá po znárodnění majetku českého podnikatele Zdeňka Bakaly. Peníze z jeho majetku by prý měly mířit na Ostravsko, aby bylo možné zmírnit dopad krize OKD na region. S touto firmou už dnes nemá oficiálně nic společného, ale v minulosti v ní hrál důležitou roli.

Znárodnění Bakaly! Už je to v parlamentu. Přečtěte si návrh zákona, který chce zjednat nápravu
Foto: Hans Štembera
Popisek: První poprázdninová schůze sněmovny. Andrej Babiš se obhajoval za své výroky o táboře v Letech

„Majetek ve vlastnictví Zdeňka Bakaly, narozeného dne 7. února 1961 v Opavě, přechází nezatížený ze zákona na Českou republiku. Majetkem podle odstavce 1 se rozumí veškerý movitý i nemovitý majetek včetně podílů v obchodních společnostech, a příslušenství tohoto majetku,“ píše se v návrhu zákona. Podle představ Úsvitu by tak mohl Bakala přijít prakticky o všechno, i o poslední kalhoty.

Přijít by mohl zejména o vydavatelství Economia, která vydává Hospodářské noviny, nebo týdeník Respekt. Přesnější rozsah znárodňovaného majetku by podle Úsvitu měl stanovit Finanční úřad v Ostravě. Návrh zákona počítá také s tím, že by dosavadní vlastník obdržel příslušnou náhradu podle aktuální tržní ceny znárodněného majetku. Stejně jako rozsah znárodnění má i výši náhrady stanovit Finanční úřad v Ostravě. Počítá s tím sněmovní tisk 915 dostupný na serveru Poslanecké sněmovny ČR.

Sněmovní tisk najdete zde.

„Nárok na náhradu za znárodněný majetek se započte na bezdůvodné obohacení Zdeňka Bakaly při privatizaci podílu České republiky na podniku Ostravsko-karvinské doly včetně ušlého zisku České republiky,“ píše se dále ve sněmovním tisku. Zákon by měl nabýt účinnosti 1. července 2017.

„Jak uvádí rovněž § 1 osnovy, je jejím cílem zmírnit křivdy, ke kterým došlo v důsledku pletich dne 16. září 2004 při privatizaci podílu České republiky na podniku Ostravsko-karvinské doly, kde byl zřejmě zpronevěřen státní majetek v celkové hodnotě přes 20 mld. Kč. Vzhledem k tomu, že státní zástupci byli bez ospravedlnitelného důvodu dlouhodobě nečinní a Zdeňka Bakalu neobžalovali, nezbývá, než tento protiprávní stav napravit zákonodárcem,“ konstatují zákonodárci v důvodové správě.

Zdůrazňují v ní také, že Ústavní soud ČR se k problematice znárodnění vyjádřil opakovaně a konstatoval, že tento krok není v rozporu s ústavním pořádkem ČR. 

reklama

autor: mp

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zelenskyj se musí probrat.“ Poslední výroky byly na Holce moc. I Černochovou pochválil

12:55 „Zelenskyj se musí probrat.“ Poslední výroky byly na Holce moc. I Černochovou pochválil

Slovenské volby, vystoupení prezidenta Petra Pavla na půdě OSN, ale i kampaň resortu vnitra. Všechna…